Wyniki ulubieńca Wall Street kluczowe dla nastrojów? | Qnews - Edukacyjny Portal Dla Inwestorów

newsletter

quercus

Wyniki ulubieńca Wall Street kluczowe dla nastrojów?

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

Wydarzeniem numer jeden tego tygodnia (miesiąca?) będzie środowa publikacja najnowszych wyników finansowych koncernu technologicznego NVIDIA, będącego w samym centrum obecnego boomu na "AI" (sztuczną inteligencję). Po gwałtownej zwyżce notowań trwającej od jesieni 2022 dostawca m.in. procesorów graficznych (GPU) stanowiących fundament rozwoju AI, stał się trzecią najważniejszą spółką w indeksie S&P 500 pod względem wagi, z kapitalizacją giełdową bliską 1,8 biliona dolarów.

Trzeba przyznać, że dynamika wyników NVDA robi wrażenie. Wg rynkowego konsensusu prognoz przychody potentata AI w IV kwartale roku obrotowego sięgnęły 20,45 mld USD, co oznaczałoby wzrost o prawie 240 proc. rok do roku...

Rys1

 

... zaś prognozowany zysk netto w samym IV kwartale urósł o ponad 640 proc. (!), do 10,5 mld dolarów.

Rys2

 

Zasadnicze pytanie jest takie, czy po oszałamiającej zwyżce notowań, która tylko w tym roku wyniosła już niemal 50 proc., a od dołka z jesieni 2022 sięga 500 proc., wycena lidera branży AI nie jest już na "kosmicznym" poziomie? Z jednej strony, uwzględniając już prognozy wyników za ostatni kwartał, wskaźnik P/E (za ostatnie cztery kwartały) to ok. 65 - to wartość, którą w przypadku większości spółek można by uznać za astronomiczną. Z drugiej strony, poniższy wykres dowodzi, że wzrost kursu od dołka z jesieni 2022 jest spójny pod względem zasięgu z dynamiką zysku na akcję.

Rys3

 

Jaki płynie stąd wniosek? Wycena jednej z kluczowych spółek dla całego S&P 500 i Nasdaq-100 jest mocno uzależniona od tego, czy liderowi rozwoju AI uda się podtrzymać wzrost przychodów i zysków. Prognozy analityków wybiegające nieco dalej, na kolejne kwartały, sugerują, że wzrost zostanie podtrzymany, przy czym tempo poprawy będzie coraz bardziej umiarkowane.

Reasumując, publikacja najnowszych wyników koncernu NVIDIA w nocy ze środy na czwartek może być kluczowym wydarzeniem dla nastrojów na Wall Street w krótkim terminie ze względu na obecną rolę tej spółki w głównych indeksach.


Tomasz Hońdo, CFA, Quercus TFI S.A.

tomasz.hondo@qtfi.pl
Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.

Info

Quercus TFI S.A.:

nasza misja ESG

to edukacja ekonomiczna

Barometry Qnews.pl

Zagłosuj

S&P 500 zakończy ten rok:

Wybory