WIG20 już poniżej wartości księgowej | Qnews - Edukacyjny Portal Dla Inwestorów

newsletter

quercus

WIG20 już poniżej wartości księgowej

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na NEWSLETTER

WIG20 naruszył wczoraj kolejny okrągły poziom w ramach "krwotoku" trwającego od maja 2015 r. - 1700 pkt. Skala spadku względem ubiegłorocznego szczytu powiększyła się tym samym do ok. 33%. Zasięg przeceny dorównuje już temu z II połowy 2011 r., kiedy przez globalne rynki przetoczyła się fala obaw przed recesją i rozpadem strefy euro.

Poziom 1700 pkt. ma szczególne znaczenie. Z naszych wyliczeń wynika, że w przybliżeniu właśnie tyle wynosi wartość księgowa spółek z tego indeksu, odpowiednio przeliczona na punkty. Oznacza to, że po raz pierwszy od 2009 roku wskaźnik cena/wartość księgowa dla WIG20 znalazł się w okolicy granicy 1,0.

Biorąc pod uwagę wyłącznie ten fakt należałoby przyjąć, że fala spadkowa na GPW jest już w finałowej fazie. Zresztą także indeks rynków wschodzących, kluczowy dla WIG20, jest już nieopodal swej wartości księgowej. Oczywiście scenariusz finału przeceny obciążony jest czynnikami ryzyka, zarówno krajowymi (decyzja agencji S&P o obniżce ratingu jest kolejnym dowodem), jak i globalnymi (amerykański S&P 500 niebezpiecznie balansuje na poziomie wsparcia).

tomasz.hondo@quercustfi.pl

Info

Quercus TFI S.A.:

nasza misja ESG

to edukacja ekonomiczna

Barometry Qnews.pl

Zagłosuj

Pierwsza obniżka stóp w USA w:

Wybory