WIG już na plusie, czyli cuda na Książęcej | Qnews - Edukacyjny Portal Dla Inwestorów

newsletter

quercus

WIG już na plusie, czyli cuda na Książęcej

Sebastian Buczek
Prezes Zarządu Quercus TFI S.A.

Mimo naszych polityków, mimo czyhających zewnętrznych czynników ryzyka, polskie akcje wyszły na plus licząc od poziomu zamknięcia 2015 r. Pewnie wielu inwestorów zagranicznych, którzy wyprzedawali nasze papiery w ostatnich miesiącach, przeciera oczy ze zdumienia.

Wiele razy zwracaliśmy uwagę, że ceny polskich akcji, szczególnie średnich i mniejszych spółek, są niskie. Wskaźniki P/E rzędu 10, niemalże promocyjne przy obecnych stopach procentowych, nadal nie są rzadkością na GPW. Czyli zgodnie ze starym hasłem reklamowym jednej z giełdowych spółek – cena czyni cuda. Niska cena czyni cuda!

Ubiegłotygodniowe wzrosty zawdzięczamy również ECB. Skala skupu aktywów została zwiększona do 80 mld euro miesięcznie, objęto nią również dług korporacyjny (nie-bankowy), a stopę depozytową obniżono do -0,4%.

Jak długo może trwać poprawa koniunktury i czy wracamy do hossy? Łatwiej jest odpowiedzieć na drugą część tego pytania – w naszej ocenie na razie nie wrócimy do kontynuacji już 7-letniego rynku byka na świecie. Nastawiamy się bowiem na to, że cały bieżący rok będzie okresem dużych wahań cen różnych aktywów. Nastroje inwestorów mogą się jeszcze kilkukrotnie zmieniać w trakcie bieżącego roku. Jak długo może potrwać obecna lepsza passa? W gorszym scenariuszu animuszu kupującym starczy jeszcze na małe kilka tygodni. W lepszym – może do połowy roku. Później znowu oczekiwalibyśmy zawirowań na rynkach.

Info

Quercus TFI S.A.:

nasza misja ESG

to edukacja ekonomiczna

Barometry Qnews.pl

Zagłosuj

Inflacja w Polsce na koniec 2023:

Wybory