(Wąska) hossa na Wall Street | Qnews - Edukacyjny Portal Dla Inwestorów

newsletter

quercus

(Wąska) hossa na Wall Street

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

Po prawie pięciu miesiącach roku bezsprzecznym liderem amerykańskiego rynku akcji jest, grupujący spółki umownie określane jako technologiczne, indeks Nasdaq-100, który pod koniec ubiegłego tygodnia wspiął się na poziom najwyższy od kwietnia 2022. W górę ciągną go w tym roku potentaci tacy jak Microsoft, Apple, NVIDIA (której kapitalizacja giełdowa doszła do biliona dolarów), Amazon czy Meta Platforms (łączna waga tych pięciu liderów w indeksie to ok. 43 proc.).

Rys1

Ci sami technologiczni potentaci decydują o stopniowej wspinaczce szerszego indeksu S&P 500, który w piątek wdrapał się na 9-miesięczne maksimum.

Rys2

Ten pożądany przez inwestorów trend wzrostowy ma jednak pewną słabość - gdyby nie ścisła elita ważących najwięcej liderów, obraz sytuacji nie byłby już tak pozytywny. Doskonale widać to, jeśli spojrzymy na wersję indeksu S&P 500, w której każda spółka ma identyczny udział w koszyku (Equal Weighted). Benchmark ten jest nie tyle w hossie, co raczej w trwającym od miesięcy trendzie bocznym - i obecnie znajduje się mniej więcej w środku tego pasma wahań. Tak wyraźne rozbieżności między ważoną kapitalizacją i nieważoną wersją S&P 500 to nietypowa sytuacja, bo zwykle podążają one w zbliżonych trendach.

Rys3

Na drugim biegunie względem technologicznej elity jest szerokie grono małych spółek. Utożsamiany z nimi powszechnie indeks Russell 2000 po kilku próbach odbicia ostatnio popadł w marazm. I znacznie bliżej mu do dołków bessy, niż do wielomiesięcznych maksimów.

Rys4

Całościowy obraz sytuacji jest więc wyjątkowo zróżnicowany.

Rys5

Reasumując, z hossy w gronie spółek technologicznych wypada się cieszyć, a ich brak w portfelu inwestycyjnym mógł być w tym roku dość kosztowny. Niedosyt pozostawia natomiast z pewnością fakt, że siła gigantów z Wall Street nie zyskuje potwierdzenia ze strony tzw. szerokiego rynku. To nie jest w pełni zdrowa hossa.


Tomasz Hońdo, CFA, Quercus TFI S.A.

tomasz.hondo@qtfi.pl
Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.

Info

Quercus TFI S.A.:

nasza misja ESG

to edukacja ekonomiczna

Barometry Qnews.pl

Zagłosuj

S&P 500 zakończy ten rok:

Wybory