Średnie spółki walczą o rekord siły relatywnej | Qnews - Edukacyjny Portal Dla Inwestorów

newsletter

quercus

Średnie spółki walczą o rekord siły relatywnej

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

Wśród trzech segmentów polskiego rynku akcji - czyli dużych, średnich i małych spółek - zdecydowanie najbardziej na plus wyróżniają się te drugie, czyli średniej wielkości firmy. Reprezentujący je indeks mWIG40 jest 16 proc. na plusie od początku roku, a w wersji tzw. dochodowej, czyli z uwzględnieniem dochodów z dywidend i ich reinwestycji, nawet 17,4 proc. nad kreską.

Rys1

Co prawda tylko nieco ponad połowa wszystkich spółek wchodzących w skład mWIG40 może się pochwalić jakąkolwiek zwyżką w tym roku, ale w koszyku indeksu znalazło się kilka "lokomotyw", które w dużym stopniu pociągnęły benchmark "średniaków" w górę, takich jak CCC, Benefit Systems, ING Bank Śląski, czy XTB.

Rys3

 

Relatywnie mocne zachowanie mWIG40 w tym roku ma też konsekwencje bardziej długoterminowe. Gdyby indeksy zakończyły maj na wczorajszych poziomach, to na wykresie zbudowanym w oparciu o dane miesięczne doszłoby do ciekawego przełomu. Na chwilę obecną na wykresie tym współczynnik tzw. siły relatywnej mWIG40TR względem WIG20TR przebija serię trzech szczytów z ostatnich 20 miesięcy, wspinając się tym samym na rekordowy pułap.

Te nowe szczyty to potwierdzenie, że na długą metę, w perspektywie wielu lat, stopy zwrotu z akcji średnich spółek na GPW są lepsze niż stopy zwrotu z akcji dużych firm (najpoważniejszą przerwą w tym długoterminowym trendzie były lata 2017-18).

Rys3

 

Reasumując, spośród naszych długoterminowych faworytów na GPW, czyli akcji małych i średnich spółek, zdecydowanie najbardziej na plus wyróżniają się walory "średniaków", które właśnie walczą o nowy rekord siły relatywnej względem WIG20.


Tomasz Hońdo, CFA, Quercus TFI S.A.

tomasz.hondo@qtfi.pl
Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.

Info

Quercus TFI S.A.:

nasza misja ESG

to edukacja ekonomiczna

Barometry Qnews.pl

Zagłosuj

S&P 500 zakończy ten rok:

Wybory