S&P 500 najwyżej od trzech miesięcy | Qnews - Edukacyjny Portal Dla Inwestorów

newsletter

quercus

S&P 500 najwyżej od trzech miesięcy

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

Czy wspięcie się amerykańskiego S&P 500 na poziom najwyższy od ponad 3 miesięcy oznacza, że wcześniejsze czerwcowe rozważania na temat potencjalnej bessy należy definitywnie wrzucić do kosza? Aby to sprawdzić, przyjrzyjmy się kiedy historycznie indeks wspinał się na podobne 3-miesięczne maksima po wcześniejszych mocnych spadkach. Efekty tych dociekań prezentujemy na wykresie.

W oczy szybko rzuca się zasadnicze dla tych rozważań rozróżnienie. Kiedy nie było recesji z prawdziwego zdarzenia na horyzoncie, odbicie do 3-miesięcznego maksimum było raczej pozytywnym sygnałem na kolejne miesiące. Taki scenariusz przerabialiśmy w latach 2019, 2015 czy 2011. Sygnał ten był pozytywny również w bardzo specyficznym przypadku z 2020 roku, kiedy co prawda pojawiła się recesja, ale była sztucznie wymuszona przez lockdown gospodarek. Druga grupa przypadków to te, które miały miejsce w trakcie recesyjnej bessy - w latach 2000-2002 oraz 2008-09. Wtedy zdarzyły się aż cztery przypadki, kiedy odbicie do poziomu najwyższego od trzech miesięcy nie tylko nie zapowiadało przełomu, ale wręcz przeciwnie - wyznaczało (mniej więcej) ... szczyt odreagowania w ramach bessy.

To rozróżnienie pokazujemy bardziej szczegółowo na kolejnym wykresie. Z jednej strony pokazujemy uśrednione wspomniane nierecesyjne przypadki, a z drugiej uśrednione pierwsze 3-miesięczne górki w ramach bessy z lat 2001 i 2008.

Widać jak wiele zależy od tego czy amerykańska gospodarka zmierza ku recesji, czy też obawy te rozejdą się po kościach. Niestety ten pierwszy scenariusz ciągle pozostaje w grze ze względu choćby na omawiane na naszych łamach odwrócenie krzywej rentowności obligacji i trwającą serię podwyżek stóp procentowych, która już we wrześniu może wywindować koszt pieniądza do poziomu najwyższego od ... 2008 roku (lipcowy spadek inflacji CPI do 8,5% zmniejszył oczekiwania na wielkość wrześniowej podwyżki, ale jej nie przekreślił, bo poziom inflacji pozostaje wysoki).

Zauważmy, że przez pierwsze mniej więcej 30 sesji po osiągnięciu 3-miesięcznej górki obie uśrednione ścieżki niewiele się od siebie różnią (są płaskie) i dopiero później zaczynają się coraz mocniej rozchodzić. Czyżby zatem rozstrzygnięcia należałoby oczekiwać gdzieś pod koniec września?

Reasumując, gdyby nie rosnące ryzyko recesji, skok S&P 500 do ok. 3-miesięcznego maksimum można by traktować jako pozytywny sygnał na kolejne miesiące. Scenariusz recesyjny ciągle pozostaje jednak w grze - trzymajmy kciuki, by nie wygrał, co w myśl powyższych rozważań powinno się wyjaśniać na przełomie lata i jesieni.


Tomasz Hońdo, CFA, Quercus TFI S.A.

Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.

Info

Quercus TFI S.A.:

nasza misja ESG

to edukacja ekonomiczna

Barometry Qnews.pl

Zagłosuj

Podwyżki stóp procentowych w USA:

Wybory