Rozpoczęło się polowanie na polskie spółki | Qnews - Edukacyjny Portal Dla Inwestorów

newsletter

quercus

Rozpoczęło się polowanie na polskie spółki

Sebastian Buczek
Prezes Zarządu Quercus TFI S.A.

Wreszcie coś pozytywnego! Wiem, wiem. Początku roku za udany nie można uznać. Ale tym razem to nie nasi politycy nabroili. Chiny po raz drugi przestraszyły inwestorów na całym świecie.

Ale zwracamy uwagę na nowy aspekt. Tym razem bardzo korzystny dla nas. Otóż, wiele osób zadaje nam pytanie, skąd ma się brać popyt na nasze akcje. Ze strony OFE, które mają być likwidowane? Ze strony zagranicy, która umieściła Polskę w tym samym koszyku, co kilka lat temu Węgry? Ze strony funduszy inwestycyjnych, które notują odpływy z funduszy z udziałem akcji?

Odpowiedź uzyskaliśmy na piątkowej sesji. Aż dwie spółki jednego dnia stały się obiektem przejęć przez inwestorów strategicznych – Magellan i Duon.

Obie spółki zareagowały podobnie – ponad 10% wzrostem kursu. I wcale nie musi to być koniec, bo inwestorzy finansowi pewnie będą jeszcze negocjować małą poprawkę.

Po ostatnich dwóch trudnych latach na GPW, wiele spółek jest atrakcyjnie wycenionych. Wskaźniki P/E, EV/EBITDA czy P/NAV są znacznie niższe u nas, niż na rynkach rozwiniętych. Dlatego nie dziwmy się, że po polskie spółki zaczną się zgłaszać inwestorzy strategiczni czy fundusze private equity. Tym bardziej, że przy obecnym poziomie stóp procentowych koszt takich operacji jest zbliżony do zera.

Reasumując, pierwszy tydzień dał nam wskazówkę, jaki może być cały rok na światowych rynkach finansowych – zmienny. Ale dał nam też i pozytywny sygnał, co do naszej GPW – oczekujmy wielu prób przejmowania przecenionych polskich spółek.

Info

Quercus TFI S.A.:

nasza misja ESG

to edukacja ekonomiczna

Barometry Qnews.pl

Zagłosuj

Inflacja w Polsce na koniec 2023:

Wybory