Polskie akcje ciągle wśród najlepszych | Qnews - Edukacyjny Portal Dla Inwestorów

newsletter

quercus

Polskie akcje ciągle wśród najlepszych

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

Odświeżenie naszego globalnego rankingu dolarowych stóp zwrotu z krajowych indeksów MSCI pokazuje, że w kwietniu Polska (MSCI Poland) przesunęła się co prawda nieco w dół w zestawieniu, ale nadal zajmowała bardzo dobre czwarte miejsce, z wynikiem +40 proc. rok do roku (w USD). "Sąsiadami" naszego rynku w czołówce rankingu są po kwietniu niektóre kraje z naszego szeroko pojętego regionu, czyli Turcja i Węgry (wyjątkiem są natomiast Czechy, które przesunęły się ostatnio w stronę dolnej części zestawienia).

Rys1

 

Jak pozycja polskich akcji wygląda na tle historycznym? MSCI Poland już od 9 miesięcy przebywa w strefie najwyższych miejsc w rankingu (powyżej 90-tego percentyla). Widać zatem, że tym razem mamy do czynienia z dużo bardziej długotrwałą siłą niż np. w końcówce 2021, gdy polskie akcje w okolicach szczytu zestawienia zawitały dosłownie tylko na chwilę. Oczywiście z drugiej strony można się zastanawiać, czy relatywna moc polskich akcji nie jest już na bardzo zaawansowanym etapie, skoro niewiele brakuje już do powtórzenia wyniku z 2017 roku, kiedy to MSCI Poland powyżej granicy 90-tego percentyla przebywał przez 10 miesięcy, po czym ... gwałtownie podążył w drugą stronę.

Fani analizy technicznej mogliby pewnie na poniższym wykresie dopatrzeć się formacji "podwójnego szczytu", aczkolwiek przypieczętowaniem odwrócenia tendencji byłoby naszym zdaniem dopiero wypadnięcie poniżej granicy 90-tego percentyla - historycznie był to niezawodny sygnał, że polskie akcje najlepszą fazę cyklu w porównaniu ze światem mają już za sobą. Na razie takiego sygnału oczywiście jeszcze nie ma, a udany początek maja sugeruje, że rodzimy rynek jeszcze powalczy o utrzymanie się w czołówce.

Rys2

 

Póki co, atutem polskich akcji pozostaje cały czas relatywnie niski poziom wycen. Stopa dywidendy, prognozowany P/E, czy też cena do wartości księgowej są ciągle atrakcyjniejsze niż na rynkach wschodzących (dyskonto wynosi odpowiednio 37%, 20% i 27%), a tym bardziej na świecie. Oczywiście można spierać się co do tego, w jakim stopniu dyskonto to jest uzasadnione pozycją geopolityczną naszego kraju.

Rys3

 

Reasumując, od dziewięciu miesięcy polskie akcje (MSCI Poland) są w czołówce naszego globalnego rankingu 12-miesięcznych, dolarowych stóp zwrotu. Udany początek maja sugeruje, że mimo tego już dość długotrwałego pobytu na szczytach mają ochotę jeszcze powalczyć o podtrzymanie pozytywnej tendencji.


Tomasz Hońdo, CFA, Quercus TFI S.A.

tomasz.hondo@qtfi.pl
Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.

Info

Quercus TFI S.A.:

nasza misja ESG

to edukacja ekonomiczna

Barometry Qnews.pl

Zagłosuj

S&P 500 zakończy ten rok:

Wybory