Indeksy w konsolidacji i co dalej? | Qnews - Edukacyjny Portal Dla Inwestorów

newsletter

quercus

Indeksy w konsolidacji i co dalej?

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

Fala wzrostowa rozpoczęta na rynkach akcji w połowie października w przypadku części indeksów giełdowych zaczęła w ostatnich tygodniach zmieniać swe oblicze. Miejsce jednostajnej wspinaczki, obrazowanej na wykresach przez serię położonych coraz wyżej "świeczek" (candles), zajęła w niektórych przypadkach tzw. konsolidacja, czyli wahania w dość wąskim przedziale.

Taka konsolidacja, trwająca mniej więcej od połowy listopada, widoczna jest na wykresach niektórych indeksów GPW - takich jak przedstawione poniżej WIG, WIG20 oraz najważniejszy benchmark sektorowy WIG-banki - oraz np. niemieckich odpowiedników naszych indeksów małych i średnich spółek, np. MDAX.

Według podręczników analizy technicznej konsolidacja to okres przejściowy, po którym powinien nadejść kolejny dynamiczny ruch indeksów. W którą stronę? To nie jest przesądzone. Ważny będzie kierunek tzw. wybicia. Jeśli indeksy przekroczą (najlepiej z przekonywającym impetem) górne granice konsolidacji, będzie to podręcznikowy sygnał powrotu do wzrostów. Jeśli zaś indeksy pokonają (również najlepiej z przekonywającą siłą) dolne granice konsolidacji, będzie to podręcznikowy sygnał zmiany kierunku na spadkowy.

Reasumując, po okresie silnego jednostajnego odbicia między połową października i połową listopada, część indeksów na GPW, jak i w naszym otoczeniu (np. niemiecki MDAX), weszła w fazę tzw. konsolidacji. Bacznie obserwujmy w którym kierunku dojdzie do tzw. wybicia z owej fazy przejściowej.


Tomasz Hońdo, CFA, Quercus TFI S.A.

Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.

Info

Quercus TFI S.A.:

nasza misja ESG

to edukacja ekonomiczna

Barometry Qnews.pl

Zagłosuj

S&P 500 zakończy ten rok:

Wybory