Grudzień statystycznie najlepszy na GPW | Qnews - Edukacyjny Portal Dla Inwestorów

newsletter

quercus

Grudzień statystycznie najlepszy na GPW

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

Początek grudnia to dobra okazja, by odświeżyć temat sezonowości giełdowej.

Trzeba przyznać, że w tym roku indeksy poruszają się ciągle niemal idealnie w rytmie wyznaczonym przez statystyczny wzorzec. Po sierpniowo-wrześniowej korekcie spadkowej WIG, perfekcyjnie zgodnie ze statystykami z ostatniego ćwierćwiecza, rozpoczął sezonową falę wzrostową. Jeśli nadal trzymać się tej zależności, to należałoby założyć, że również grudzień podtrzyma dobrą passę, bo z danych jasno wynika, że historycznie był to ... najlepszy miesiąc na GPW. Dosłowne trzymanie się poniższego wykresu sugerowałoby, że WIG może jeszcze w tym roku dotrzeć w okolicę 80 tys. pkt.

Rys1

 

Podobnie wyglądają statystyki dotyczące Wall Street (pewne różnice wynikają zapewne z dłuższego okresu, który wzięliśmy pod lupę, obejmującego 40 lat). Co prawda tam grudzień zajmuje "dopiero" trzecią pozycję w rankingu najlepszych miesięcy i jest statystycznie nieco słabszy od najlepszego w tym zestawieniu listopada, ale mimo wszystko też wpisuje się w typowo udaną końcówkę roku. Gdyby trzymać się dosłownie poniższego porównania, należałoby oczekiwać, że S&P 500 w ostatnim miesiącu 2023 nie tylko na dobre pokona lipcowy szczyt, ale może nawet pokusi się o atak na rekord z początku 2022 roku, w okolicy 4800 pkt.

Rys2

 

Oczywiście sezonowość to nie wszystko, a co jakiś czas zdarzają się miesiące, które wyraźnie odstają od statystycznej normy - taki już jest urok rynków. Ale warto podkreślić, że jak na razie w tym roku, indeksy niemal wzorowo podążają zgodnie z sezonowością.


Tomasz Hońdo, CFA, Quercus TFI S.A.

tomasz.hondo@qtfi.pl
Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.

Info

Quercus TFI S.A.:

nasza misja ESG

to edukacja ekonomiczna

Barometry Qnews.pl

Zagłosuj

Pierwsza obniżka stóp w USA w:

Wybory