Fundusze akcji nadal w cieniu funduszy dłużnych | Qnews - Edukacyjny Portal Dla Inwestorów

newsletter

quercus

Fundusze akcji nadal w cieniu funduszy dłużnych

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

W najnowszych danych IZFiA na temat przepływów na rynku krajowych funduszy inwestycyjnych widać cały czas przede wszystkim silny strumień pieniędzy płynących do funduszy dłużnych (obligacji). Luty z saldem wpłat i umorzeń na poziomie prawie 3,8 mld zł niemal dorównywał rekordowemu styczniowi.

Rys1

 

Zastanówmy się natomiast głębiej nad tym, jakie sygnały płyną z danych dotyczących funduszy akcji. Bez względu na to, czy spojrzymy na fundusze akcji ogółem (czyli polskich i zagranicznych)...

Rys2

 

... czy też wyłącznie fundusze polskich akcji, widać, że pokazane na wykresach 12-miesięczne saldo wpłat i umorzeń jest cały czas ujemne. Niewątpliwie trudno byłoby w tej sytuacji mówić o oznakach niebezpiecznej euforii. Jeśli za punkt odniesienia traktować szczyt poprzedniej hossy na GPW z końcówki 2021, to ukształtowaniu się tamtego szczytu towarzyszyło dojście 12-miesięcznego salda w przypadku polskich akcji do 354 mln zł, a w przypadku funduszy akcji ogółem - do ponad 7 mld zł. 

Rys3

 

Stosunkowo najbliżej (co nie znaczy, że bardzo blisko) do stanu silnego optymizmu jest w przypadku funduszy małych i średnich spółek. Tutaj 12-miesięczne saldo w lutym wspięło się do +254 mln zł, co jest wartością najwyższą od ponad dwóch lat. Ale czy to już kontrariański powód do bicia na alarm? Chyba niekoniecznie, skoro na szczycie poprzedniej hossy 12-miesięczne saldo przekroczyło +670 mln zł - do tego pułapu jeszcze sporo ciągle brakuje.

Swoją drogą, to właśnie dane dotyczące małych i średnich spółek cechują się największą cyklicznością i regularnością, co sprawia, że to właśnie one mogą być najciekawszym barometrem nastrojów giełdowych, jeśli chodzi o wszystkie dane dotyczące funduszy akcji.

Rys4

 

Reasumując, krajowe fundusze akcji ciągle pozostają zdecydowanie w cieniu olbrzymich napływów do funduszy dłużnych. Relatywnie duże są tylko napływy do funduszy akcji małych i średnich spółek (+254 mln zł netto w ostatnich 12 miesiącach), ale nawet je dzieli ciągle spory dystans od szczytów poprzedniej hossy z końcówki 2021.


Tomasz Hońdo, CFA, Quercus TFI S.A.

tomasz.hondo@qtfi.pl
Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.

Info

Quercus TFI S.A.:

nasza misja ESG

to edukacja ekonomiczna

Barometry Qnews.pl

Zagłosuj

S&P 500 zakończy ten rok:

Wybory