Emisje akcji dwóch banków wyssały popyt z GPW | Qnews - Edukacyjny Portal Dla Inwestorów

newsletter

quercus

Emisje akcji dwóch banków wyssały popyt z GPW

Sebastian Buczek
Prezes Zarządu Quercus TFI S.A.


Nasz ryneczek znowu osłabł w ostatnich dniach. WIG znalazł się na poziomie z II połowy lutego, jest 1,5% pod kreską licząc od początku roku.Jednym z czynników, który wpłynął na osłabienie notowań na GPW, są dwie spore oferty akcji banków. Kilka tygodni temu odbyło się IPO Moneta Money Bank w Czechach o wartości 2,8 mld zł. Za kilka dni rusza z kolei SPO Alior Banku o wartości 2,2 mld zł. W sumie inwestorzy lokujący w naszym regionie musieli / muszą wyłożyć na te dwie oferty aż 5 mld zł, co przy dość chybotliwej sytuacji na globalnym rynku jest kwotą niebagatelną.

Moneta Money Bank udanie zadebiutował w Pradze. Jak będzie z Aliorem? Powodzenie emisji jest zapewnione, ponieważ cena w IPO jest ustalona na niskim poziomie 38,90 zł (kapitalizacja banku przed ofertą przy tej cenie wynosi raptem 2,8mld zł). Jednak akcjonariusze Aliora raczej dotychczas nie mieli najlepszej passy, co widać na poniższym wykresie. Częściowo słabość notowań w ostatnim roku tłumaczyć można „genialnym” pomysłem naszych polityków, aby opodatkować sektor bankowy.

W ofercie Aliora udział weźmie Grupa PZU. Ma to z kolei związek z innym „genialnym” planem politycznym – repolonizacji naszych banków. Na razie inwestorzy z repolonizacji mogą być średnio zadowoleni. Grupa PZU słono zapłaciła za I pakiet akcji Aliora, musi zachować sporo środków na dokapitalizowanie banku i w związku z tym wypłaci zaledwie 2,08 zł / akcję dywidendy z zysku 2015 r., najmniej od lat. Repolonizacja sektora bankowego będzie nas sporo kosztować.

Reasumując, jednym z czynników, który wpłynął w ostatnim czasie na słabość notowań na GPW były / są 2 oferty: Moneta Money Bank i Aliora o łącznej wartości aż 5 mld zł.

Info

Quercus TFI S.A.:

nasza misja ESG

to edukacja ekonomiczna

Barometry Qnews.pl

Zagłosuj

Podwyżki stóp procentowych w USA:

Wybory