Czyżby Mikołaj jednak o nas nie zapomniał? | Qnews - Edukacyjny Portal Dla Inwestorów

newsletter

quercus

Czyżby Mikołaj jednak o nas nie zapomniał?

Sebastian Buczek
Prezes Zarządu Quercus TFI S.A.

Ostatnie dni na warszawskiej GPW przyniosły tak długo oczekiwane odbicie. Nie jest ono może jeszcze szczególnie imponujące, ale – jak mówi przysłowie – lepszy rydz niż nic. Dzięki odbiciu WIG jest -10,5% licząc od początku br. i być może jeszcze do końca roku uda się odrobić chociaż część strat spowodowanych głównie politycznym zamieszaniem.Mocniej w trakcie odbicia zachowują się notowania blue chips. Nie jest to dziwne, bo wcześniej banki i sektor energetyczny zaliczyły olbrzymie spadki. WIG20 jest blisko 2 razy słabszy niż WIG.

Ale naszą uwagę przykuwają przede wszystkim „czarne konie” na rok 2016. Wiele spółek jest obecnie atrakcyjnie wycenionych. Ostatnio analitycy BOŚ i Trigona zwrócili uwagę na Rafako. Gdyby – jak przewidują analitycy – spółce udało się osiągnąć 90m zł zysku w przyszłym roku, to wskaźnik P/E16 wynosiłby tylko 7, a kurs akcji miałby szansę wybić się z konsolidacji w górę. Poniżej wykres kursu akcji Rafako za ostatnie 5 lat.


 
Oprócz Rafako, podobają się nam też nie zauważane przez większość analityków i inwestorów akcje naszego konkurenta – Altus TFI. Również w tym przypadku wskaźniki wyceny są bardzo atrakcyjne, szczególnie jeśli uwzględni się, iż spółka dysponuje 200m zł wolnej gotówki. Zakładamy, że wypłaci ją w formie olbrzymiego buy-backu w II kwartale 2016 r. Kurs Altus TFI porusza się w trendzie bocznym, podczas gdy aktywa pod zarządzaniem (z wyłączeniem funduszy dedykowanych) wzrosły o ponad 20% w ciągu ostatnich 12 miesięcy.Reasumując, po ciężkich kilku tygodniach, końcówka roku może być nieco lepsza dla naszych inwestorów. W górę zaczęły iść notowania najbardziej poturbowanych wcześniej blue chips, a także „czarnych koni” na rok 2016.

Info

Quercus TFI S.A.:

nasza misja ESG

to edukacja ekonomiczna

Barometry Qnews.pl

Zagłosuj

S&P 500 zakończy ten rok:

Wybory