szukaj

napisz do nas Zamknij

Prosimy wpisać swoje dane, odezwiemy się do Państwa w najbliższym czasie.

Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI
TRENDY I TENDENCJE

10-05-2022

WIG blisko 30-proc. spadku od szczytu

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

Czas ponownie zaktualizować nasze wykresy pokazujące obecne zachowanie WIG-u na tle historycznych wzorców.

Nasze porównanie trajektorii benchmarku GPW z uśrednionymi sześcioma dużymi spadkami z przeszłości już dwukrotnie w tym roku pokazywało zbyt silne odchylenie od historycznej "normy":

  • najpierw w styczniu w niezrozumiały sposób WIG zawędrował zdecydowanie za wysoko;
  • potem po rozpoczęciu rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie WIG znalazł się dla odmiany za nisko.
A teraz? Wygląda na to, że znów mamy do czynienia z przereagowaniem w dół. Warszawski Indeks Giełdowy po wczorajszej sesji znalazł się już prawie -28% poniżej szczytu hossy, podczas gdy uśredniona historyczna ścieżka implikuje na tym etapie spadek o "jedyne" ok. -16%. Tak nisko jak obecnie WIG "powinien" być dopiero za ponad pół roku.

A może uśredniona ścieżka jest po prostu zbyt optymistyczna jak na obecne, stagflacyjno-wojenne uwarunkowania? Może lepszym punktem odniesienia jest np. kryzysowa trajektoria z lat 2007-08, która - jak pokazuje poniższy wykres - jest niestety ciągle najbardziej zbliżona do obecnego zachowania rynku akcji? Nawet gdyby tak było, to również i to porównanie daje nadzieję na jakieś odreagowanie spadków/stabilizację na krótką metę.

Reasumując, trwający od jesieni ub.r. trend spadkowy na GPW okazuje się dużo szybszy niż wynikałoby to z uśrednionego historycznego wzorca i zarazem ciągle zaskakująco zbieżny z jednym z najsłabszych przypadków z przeszłości, czyli tym z lat 2007-08. Na krótką metę oba te porównania dają szansę na jakieś odreagowanie przeceny, ale jednocześnie każą się liczyć z tym, że cały trend spadkowy po takim potencjalnym odrabianiu strat może jeszcze potrwać.


Tomasz Hońdo, Quercus TFI S.A.

Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.

Wszystkie wiadomości

INFO

Quercus TFI S.A.

ZAGŁOSUJ

Najlepsza inwestycja na II półrocze:

© 2007-2013 Quercus TFI S.A.

Wykonanie: VOBACOM

Polityka plików cookies

Nota prawna