szukaj

napisz do nas Zamknij

Prosimy wpisać swoje dane, odezwiemy się do Państwa w najbliższym czasie.

Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI
TRENDY I TENDENCJE

03-06-2016

Kiepskie statystyki to dobra wiadomość?

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

Maj potwierdził nasze wcześniejsze obserwacje na temat tego, w jakim punkcie długoterminowego cyklu są światowe rynki akcji. Mniej niż jedna czwarta spośród 46 krajowych indeksów MSCI zakończyła miesiąc na poziomach wyższych niż pięć lat temu (wśród nich są m.in. USA, Japonia, Szwajcaria, Hong Kong).

W samej grupie rynków wschodzących wygląda to jeszcze gorzej. Na plusie w horyzoncie pięcioletnim są tylko dwa egzotyczne rynki (Filipiny i Zjednoczone Emiraty Arabskie).

Wypada więc powtórzyć wcześniejszą diagnozę - mimo tego, że na Wall Street indeksy są w zasięgu rekordów hossy, to w skali całego świata długoterminowy cykl giełdowy paradoksalnie zdaje się być raczej w okolicach dołka.

Co w przeszłości działo się po osiągnięciu tak niskich poziomów?

Nawet tylko częściowa powtórka takiego scenariusza oznaczałaby ogromne pozytywne zaskoczenie wobec obecnych nastrojów inwestorów. Niemniej są trzy ważne zastrzeżenia: (a) przejściowo statystyki stóp zwrotu mogą ulec dalszemu pogorszeniu, (b) obecny przypadek jest o tyle specyficzny, że w USA - najważniejszym rynku - wyceny akcji są na wysokich, a nie niskich poziomach, co potencjalnie może przekreślić całą tę koncepcję, (c) statystyki stóp zwrotu dotyczą indeksów MSCI wyrażonych standardowo w USD - za niski poziom stóp zwrotu odpowiada zatem częściowo mocny dolar. Tak jak to z różnymi zależnościami na rynkach bywa, nie ma gwarancji, że utrzymają się w przyszłości.

tomasz.hondo@quercustfi.pl

Wszystkie wiadomości

INFO

Quercus TFI S.A.

ZAGŁOSUJ

Najlepsza inwestycja na 2022 rok

© 2007-2013 Quercus TFI S.A.

Wykonanie: VOBACOM

Polityka plików cookies

Nota prawna