Złoto: żmudne starania o zmianę trendu | Qnews - Edukacyjny Portal Dla Inwestorów

newsletter

quercus

Złoto: żmudne starania o zmianę trendu

Po styczniowo-lutowym rajdzie, marzec przyniósł zwątpienie w trwałe odreagowanie na rynku złota. To by było chyba zbyt proste, gdyby nagle kruszec bezboleśnie, bez żadnego okresu przejściowego rozpoczął trwałą hossę. Przecież jeszcze w grudniu notował ponad trzyletnie minima.

Można sobie wyobrazić dwa scenariusze. Pierwszy to przebicie grudniowego dołka i kontynuacja ubiegłorocznej bessy. Drugi to budowa większej formacji odwrócenia trendu spadkowego. Być może ostatnie osłabienie notowań to właśnie kolejny krok w procesie udeptywania twardego dna i budowy owej większej formacji.

Rys. 1. Kurs kontraktów terminowych na złoto (góra) i wskaźnik RSI obrazujący przebieg krótkoterminowego cyklu (dół)

Cena złota (USD) 

Kluczowy dla prób zrozumienia rynku złota jest argument, który niczym mantra był powtarzany w trakcie ubiegłorocznej bessy. Według nieco największym zagrożeniem dla cen kruszcu jest wygaszanie QE w USA, bo: (1) mniejszy skup aktywów w ramach QE to mniejszy zastrzyk dolarów do systemu finansowego i przez to słabszy impuls proinflacyjny (inflacja tradycyjnie postrzegana jest jako czynnik sprzyjający złotu); (2) wygaszanie QE to sygnał poprawiającej się kondycji amerykańskiej gospodarki, a w dobrych dla gospodarki czasach inwestorzy nie potrzebują złota jako „antykryzysowego” zabezpieczenia.

Taka argumentacja ma jednak kilka słabych punktów. Choćby taki, że cena złota zaczęła słabnąć już pod koniec 2012 r., czyli akurat wtedy, kiedy Fed przymierzał się do … dwukrotnego zwiększenia skali skupu aktywów w ramach QE. Największa od lat, ubiegłoroczna bessa na rynku złota miała miejsce akurat wtedy, kiedy Fed skupował aktywa w rekordowym, bezprecedensowym tempie.

Rys. 2. Cena złota a rozmiary QE

Cena złota a QE 

Bez względu na trafność argumentacji związanej z wygaszaniem QE, warto podać argumenty na korzyść szlachetnego kruszcu. Jednym z nich jest mocny popyt na fizyczne złoto. Jak już pisaliśmy, ubiegły rok stał pod znakiem rekordowych zakupów złotych sztabek i monet na świecie.

Reasumując, powrót złota do łask inwestorów okazuje się procesem wymagającym czasu. Na rynku powtarzany jest argument, że złotu szkodzi wygaszanie QE, chociaż czynnik ten był przecież dyskontowany przez cały ubiegły rok.

 

tomasz.hondo@quercustfi.pl  


 Zapisz się na nasz NEWSLETTER:

> codzienne powiadomienia o nowych analizach

> komentarze bieżące nt. istotnych zjawisk na giełdzie i w gospodarce.

Co wyróżnia nasze analizy:

> nie tyle opisujemy fakty, co poszukujemy sprawdzonych zależności

> czerpiemy natchnienie z historii, ale koncentrujemy się na przyszłości.

Info

Quercus TFI S.A.:

nasza misja ESG

to edukacja ekonomiczna

Barometry Qnews.pl

Zagłosuj

S&P 500 zakończy ten rok:

Wybory