Rekordowo długo nad średnią kroczącą | Qnews - Edukacyjny Portal Dla Inwestorów

newsletter

quercus

Rekordowo długo nad średnią kroczącą

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

Dziś ciekawostka statystyczno-techniczna z GPW. Właśnie mija rok nieprzerwanego pobytu WIG-u powyżej popularnych wśród analityków technicznych tzw. średnich kroczących (moving averages) ze 100 i 200 sesji (ostatni raz kiedy indeks był poniżej nich miał miejsce w okresie kulminacji obaw przed drugą falą pandemii).

Okazuje się, że jeśli chodzi o 100-sesyjną średnią, tak długi pobyt ponad nią to ... nowy rekord na polskim rynku akcji! Właśnie pokonane zostały poprzednie rekordy, odnotowane w latach 2017 i 2006 (wynosiły 246 sesji).

Z jednej strony tak długi pobyt może oznaczać ryzyko nadciągającej nieco większej korekty spadkowej, która zepchnęłaby WIG poniżej 100-sesyjnej średniej. Na zasięg takiej ewentualnej przeceny złożyłby się zarówno spadek od szczytu do poziomu średniej (po wczorajszej sesji WIG jest 6,3% ponad nią, przy czym sama średnia systematycznie rośnie w tempie ok. 0,1% dziennie), jak i nieznany z góry spadek liczony od poziomu średniej do definitywnego dołka korekty (historia podpowiada tu rozmaite scenariusze).

Z drugiej strony do rekordów ciągle bardzo daleko jeśli chodzi o pobyt WIG powyżej drugiej ze wspomnianych średnich, 200-sesyjnej, która uznawana bywa za jeszcze ważniejszą przez fanów analizy technicznej.

Reasumując, rekordowo długi pobyt WIG-u powyżej 100-sesyjnej średniej z jednej strony może oznaczać, że korekta sprowadzająca indeks poniżej tej średniej jest już relatywnie blisko, a z drugiej strony pokazuje z jak wyjątkowo silną i systematyczną hossą mamy do czynienia.


tomasz.hondo@quercustfi.pl

Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.

Info

Quercus TFI S.A.:

nasza misja ESG

to edukacja ekonomiczna

Barometry Qnews.pl

Zagłosuj

Podwyżki stóp procentowych w USA:

Wybory