Przegląd rynkowy: pozytywna ewolucja na GPW | Qnews - Edukacyjny Portal Dla Inwestorów

newsletter

quercus

Przegląd rynkowy: pozytywna ewolucja na GPW

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na NEWSLETTER 

Akcje

W ostatnich tygodniach konsekwentnie zwracamy uwagę na stopniową ewolucję sytuacji na warszawskim parkiecie. Przed tygodniem pisaliśmy o najwyższych od kilku miesięcy poziomach indeksu małych spółek. Tu diagnoza pozostaje bez zmian - sWIG80 najwyraźniej przymierza się do ataku na szczyt z września ub.r. Ewentualne przekroczenie tej granicy z punktu widzenia analizy technicznej byłoby przypieczętowaniem nowego średnioterminowego trendu wzrostowego.

Indeks sWIG80 coraz bliżej kluczowego poziomu

Do tego dochodzą kolejne ciekawe obserwacje. Dostrzegamy postępujący zanik nowych 52-tygodniowych minimów notowań wśród spółek na GPW. Tak więc o ile o hossie ciągle trudno mówić, to jednak mamy do czynienia z konsekwentnym wygaszaniem negatywnych zjawisk, a to już coś.

Nowych rocznych dołków na GPW jest najmniej od czerwca 2014 r.

 

Obligacje

Mimo zdarzających się korekt, rentowność zarówno polskich jak i będących dla nich wyznacznikiem niemieckich obligacji pozostaje w trendzie spadkowym. Sytuację na rynku papierów skarbowych będziemy dodatkowo monitorować także za pomocą indeksu TBSP, w skład którego wchodzą wyłącznie obligacje o stałym oprocentowaniu (a więc te najbardziej wrażliwe na wahania stóp procentowych).

Silny trend wzrostowy indeksu TBSP jest już mocno zaawansowany

 

Waluty i surowce

Na rynku ropy naftowej obserwujemy pierwszą większą próbę podniesienia notowań. Dokładnie to samo można powiedzieć o kursie euro względem dolara - widać, że oba rynki są silnie powiązane (ceny ropy są wyrażane w dolarach). Póki co nie ma jednak jeszcze przesłanek, by traktować odbicie cen jako definitywną zmianę trendu. Zmiany takie zwykle następują bowiem w sposób stopniowy.

Dolar współdecyduje o cenach surowców

 

tomasz.hondo@quercustfi.pl

 

Info

Quercus TFI S.A.:

nasza misja ESG

to edukacja ekonomiczna

Barometry Qnews.pl

Zagłosuj

Udany styczeń na rynkach akcji to:

Wybory