Polskim akcjom globalna korekta niestraszna? | Qnews - Edukacyjny Portal Dla Inwestorów

newsletter

quercus

Polskim akcjom globalna korekta niestraszna?

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

Polski rynek akcji imponuje w ostatnich dniach swą siłą w porównaniu z indeksami globalnymi. O ile jeszcze we wrześniu WIG podobnie jak zagraniczne benchmarki poddał się korekcie spadkowej, to w październiku korelacja z nimi niemal znikła. W trakcie pisania tego tekstu krajowy indeks sięga po nowy rekord wszech czasów, podczas gdy amerykański S&P 500 czy niemiecki DAX dopiero próbują przełamać sezonową słabość. 

Z czego wynika ta raczej rzadko spotykana odporność krajowych akcji? Dokładniejsze zbadanie struktury indeksu pokazuje, że zadziwiająca moc to dzieło niemal wyłącznie (nie licząc pojedynczych spółek jak PKN Orlen) sektora finansowego (banki + PZU), który przeżywa okres świetności na fali oczekiwań na podwyżki stóp procentowych mające poprawiać marże odsetkowe.

W szerszym kontekście zarówno ostatnie dni, tygodnie, jak i miesiące przynoszą systematyczną poprawę współczynnika siły relatywnej WIG-u względem indeksu rynków wschodzących. Na jesieni osiągnął on wieloletni dołek i od tego czasu systematycznie trwa poprawa. Innymi słowy po kilku latach relatywnie słabego zachowania krajowego rynku w tym roku obserwujemy zjawisko odwrotne.

Jakie są szanse na utrzymanie tak świetnej passy, a jakie czynniki ryzyka?

+ Polskie akcje nie są drogie wg monitorowanych przez nas miar wyceny (np. CAPE, P/BV).

+ Gdyby globalnym rynkom udało się zakończyć korektę, byłby to kolejny pozytywny impuls również dla GPW.

? Akcje banków mocno drożeją już od miesięcy, a analitycy zaczynają się zastanawiać czy temat pozytywnego wpływu oczekiwanych podwyżek stóp procentowych nie jest przypadkiem już uwzględniony w cenach.

- Globalna zadyszka gospodarcza cały czas pozostaje czynnikiem ryzyka dla rynków.

- Banki centralne stopniowo zaostrzają politykę monetarną. W listopadzie amerykański Fed może ogłosić rozpoczęcie wygaszania QE (skupu aktywów).

Reasumując, polskie akcje imponują siłą relatywną w październiku. Oby to zjawisko utrzymało się jak najdłużej.


tomasz.hondo@quercustfi.pl

Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.

Info

Quercus TFI S.A.:

nasza misja ESG

to edukacja ekonomiczna

Barometry Qnews.pl

Zagłosuj

Podwyżki stóp procentowych w USA:

Wybory