Indeksy wyżej, a P/E ... niżej | Qnews - Edukacyjny Portal Dla Inwestorów

newsletter

quercus

Indeksy wyżej, a P/E ... niżej

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

Ciekawe zjawisko na GPW. Podczas gdy indeksy wspinają się na nowe szczyty, to wskaźniki cena/zysk (P/E) w ostatnich miesiącach ... systematycznie spadają. Fenomen ten zilustrujmy na przykładzie indeksu średnich spółek mWIG40. Podczas gdy benchmark ten kroczek po kroczku zbliża się do rekordu wszech czasów z 2007 roku, to średni ważony P/E dla spółek z tego indeksu obniżył się z niemal 25 w lutym br. poniżej 15 obecnie.


Pokazana tu wersja P/E oparta jest na zyskach raportowanych przez spółki za ostatnie cztery kwartały.

Przyczyna tego zjawiska? Zyski raportowane przez spółki w ostatnich kwartałach rosną dużo szybciej niż ceny akcji. Ta dynamika wynika m.in. z efektu bazy (wyniki finansowe rok wcześniej uległy załamaniu).

To że takie obniżenie się P/E udało się uzyskać mimo wzrostu indeksu wyróżnia obecną sytuację w porównaniu np. z 2008 rokiem, kiedy podobny spadek P/E wymagał silnego spadku notowań.

Reasumując, akcje na GPW, np. średnich spółek z mWIG40, na przestrzeni pół roku stały się wyraźnie tańsze w oparciu o wskaźnik P/E. Obecnie jest on już poniżej historycznej średniej (wynoszącej 16,4).


tomasz.hondo@quercustfi.pl

Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.

Info

Quercus TFI S.A.:

nasza misja ESG

to edukacja ekonomiczna

Barometry Qnews.pl

Zagłosuj

Podwyżki stóp procentowych w USA:

Wybory