WIG niżej niż 10 lat temu | Qnews - Edukacyjny Portal Dla Inwestorów

newsletter

quercus

WIG niżej niż 10 lat temu

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

Z kronikarskiego obowiązku musimy wspomnieć, że na koniec listopada 10-letnia zmiana WIG spadła poniżej zera, dokładnie do -3% (innymi słowy "kupując" WIG w XI 2006 r. przez 10 lat stracilibyśmy 3%). Wydarzenie o tyle warte odnotowania, że z czymś takim jeszcze nigdy nie mieliśmy do czynienia w przypadku głównego indeksu GPW. Efekt bazy będzie sprzyjał spadkowi 10-letniej zmiany WIG aż do czerwca 2017 r., więc można się spodziewać jeszcze niższych jej pułapów.

Z nostalgią można tylko wspominać czasy, gdy 10-letnia stopa zwrotu bujała w obłokach, sięgając pułapu kilkuset (!) procent.

Dlaczego ten długoterminowy rezultat jest obecnie tak fatalny? Aby to lepiej zrozumieć, posłużmy się prostą koncepcją bazującą na wskaźniku cena/wartość księgowa. Punkt wyjścia to banalnie prosta zależność:

Zmiana WIG to wypadkowa zmian wartości księgowej przypadającej na WIG oraz zmiany wskaźnika cena/wartość księgowa (szczegółowy wzór - patrz notka na końcu).

Po "rozebraniu" WIG na te dwie cząstki, od razu widać, która z nich jest winowajcą fatalnego zachowania indeksu na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat.

Problem nie tkwi w tzw. fundamentach spółek. Przez dziesięć lat ich wartość księgowa urosła o ponad 110% (!), co nie dziwi, bo przecież polska gospodarka w tym czasie się mocno rozwinęła.

Problem polega na tym, że wskaźnik C/WK "skurczył się" o przeszło połowę. Trzeba przyznać, że miał się z czego kurczyć, bo te dziesięć lat temu WIG był wyceniany na 2,6 x wartość księgowa. Teraz dla odmiany jest to zaledwie ok. 1,20x.

Wnioski na przyszłość? Z dużym prawdopodobieństwem można założyć, że następne dziesięć lat powinno wyglądać na GPW dużo lepiej, o ile oczywiście nie dojdzie do jakiejś katastrofy ekonomicznej. Dlaczego? Bo nawet jeśli wartość spółek będzie rosła wolniej niż w poprzednich latach (bo wzrost gospodarczy jest wolniejszy niż niegdyś), to ich wyceny (C/WK) są tak niskie, że o wiele łatwiej byłoby o ich wzrost niż dalszy spadek.

tomasz.hondo@quercustfi.pl


Szczegółowy wzór: zmiana WIG = (zmiana wartości księgowej +1) x (zmiana C/WK +1) - 1.

Info

Quercus TFI S.A.:

nasza misja ESG

to edukacja ekonomiczna

Barometry Qnews.pl

Zagłosuj

S&P 500 zakończy ten rok:

Wybory