Technologiczny benchmark najwyżej od ponad roku | Qnews - Edukacyjny Portal Dla Inwestorów

newsletter

quercus

Technologiczny benchmark najwyżej od ponad roku

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

Kolejne przełomowe sygnały z najmocniejszego w tym roku segmentu amerykańskiego rynku akcji, czyli spółek technologicznych. Indeks Nasdaq-100 po wybiciu z formacji "klina" zdołał pokonać lokalną górkę z sierpnia ub.r. i w efekcie wspiął się najwyżej od ponad roku. Według elementarnej analizy technicznej technologiczny benchmark otworzył sobie w ten sposób drogę do kontynuacji trendu wzrostowego.

Rys1

 

Jak te kolejne sukcesy giełdowych byków mają się do sygnałów płynących z obserwowanych przez nas wskaźników makroekonomicznych? No cóż, w tym roku inwestorzy kierujący się takimi sygnałami mają twardy orzech do zgryzienia. Z jednej strony często przytaczany przez nas wskaźnik wyprzedzający (LEI) Conference Board uparcie kontynuuje zniżkę, spadając w kwietniu do poziomu najniższego od ... 31 miesięcy.

A tymczasem równie bacznie obserwowany przez nas wskaźnik wyprzedzający (CLI) OECD (w zagregowanej wersji dla największych gospodarek) zaczął ... wyraźnie zakręcać w górę. Co prawda jeszcze miesiąc temu wydawało się, że CLI ciągle spada, ale po najnowszych rewizjach okazuje się, że pomału rośnie już od 3 miesięcy (taka jest niestety uroda tego wskaźnika, który podlega ciągłym rewizjom wstecz). Niemniej trudno przejść obojętnie obok tych najnowszych sygnałów.

Rys2

 

Być może jakimś wytłumaczeniem siły (przynajmniej wybiórczej) Wall Street na tle tych mocno mieszanych sygnałów makroekonomicznych jest to, że inwestorzy są w większości mocno pesymistycznie nastawieni do perspektyw gospodarczych, a to oznaczać może przestrzeń do pozytywnych niespodzianek. Taki obraz cały czas wyłania się z globalnego sondażu Bank of America wśród zarządzających funduszami. Odsetek menedżerów oczekujących poprawy koniunktury ciągle szoruje po dnie.

Rys3

 

Reasumując, trend wzrostowy w niektórych segmentach rynków akcji (spółki technologiczne w USA, u nas np. małe spółki) robi kolejne postępy. To kontrastuje cały czas z raczej problematycznym otoczeniem makroekonomicznym, ale i tu pojawił się pierwszy zachęcający sygnał - globalny wskaźnik wyprzedzający OECD zaczął nagle zakręcać w górę.


Tomasz Hońdo, CFA, Quercus TFI S.A.

tomasz.hondo@qtfi.pl
Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.

Info

Quercus TFI S.A.:

nasza misja ESG

to edukacja ekonomiczna

Barometry Qnews.pl

Zagłosuj

S&P 500 zakończy ten rok:

Wybory