Po odbiciu poziom wycen akcji jest umiarkowany | Qnews - Edukacyjny Portal Dla Inwestorów

newsletter

quercus

Po odbiciu poziom wycen akcji jest umiarkowany

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

Od ostatniego dołka indeksy GPW pokonały już pewien dystans. Czas więc sprawdzić na nowo, w jakim punkcie są wyceny akcji mierzone wskaźnikami P/E (cena/zysk).

Zacznijmy od dużych spółek.

Dane dla MSCI Poland są mniej więcej reprezentatywne także dla WIG20 (zmiany obu indeksów wyrażonych w PLN są zbliżone).

Przez dziewięć miesięcy wyceny blue chips przemierzały drogę w dół, ostatnio ten trend zaczął się odwracać - i to bardzo szybko. Wskaźnik P/E z pułapu niespełna 11,0 podskoczył do niemal 12,5. Poziom wycen nie jest już więc tak atrakcyjny jak był jeszcze niedawno, ale z długoterminowego punktu widzenia pozostaje raczej umiarkowany. To na szczęście nie są jeszcze niebezpieczne poziomy rzędu 14,5-15,0, przy których historycznie kończyły się fale hossy.

A co z wycenami akcji na całym szerokim rynku akcji, czyli w gronie mniejszych spółek?


Wskaźniki P/E w tym przypadku bazują nie na prognozowanych zyskach spółek, lecz na zyskach zaraportowanych za ostatnie cztery kwartały.

Co ciekawe mimo innej metodologii liczenia wskaźnika i innej, dużo szerszej reprezentacji spółek, aktualne poziomy są niemal identyczne. I w tym przypadku mieliśmy "rajd" P/E z ok. 11,0 do ok. 12,5. To zupełnie przeciętny poziom wycen - na szerokim rynku nie jest ani drogo (P/E > 15 lub jeszcze wyżej), ani też szczególnie tanio (P/E

tomasz.hondo@quercustfi.pl

Info

Quercus TFI S.A.:

nasza misja ESG

to edukacja ekonomiczna

Barometry Qnews.pl

Zagłosuj

Podwyżki stóp procentowych w USA:

Wybory