Pierwsze półrocze na GPW udane. Co dalej? | Qnews - Edukacyjny Portal Dla Inwestorów

newsletter

quercus

Pierwsze półrocze na GPW udane. Co dalej?

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

Pierwsze półrocze okazało się udane dla inwestorów na warszawskiej giełdzie. WIG urósł o 12,9 proc. Czy w drugim półroczu indeks pójdzie za ciosem i będzie kontynuował dobrą passę? Zobaczmy, co do powiedzenia na ten temat mają historyczne statystyki.

Okazuje się, że kiedy w I półroczu WIG zyskiwał kilkanaście procent (definiowane jako więcej niż 10 i mniej niż 20 proc.), to w II półroczu ... niemal zawsze też był na plusie. Co ciekawe, średni wynik w H2 wyniósł 13,3 proc., a więc był tylko nieznacznie niższy od średniego osiągnięcia w I półroczu.

Rys1

 

Co ciekawe, gdyby WIG miał urosnąć o ową historyczną średnią, to na koniec roku zawędrowałby w okolicę ... 100 tys. punktów.

Oby ten scenariusz się spełnił, aczkolwiek warto też zwrócić uwagę, że udane I półrocze było już czwartą kolejną "połówką" roku pod znakiem nieprzerwanej zwyżki WIG-u. To mogłoby sugerować, że hossa na GPW jest dużo bardziej "napięta" niż wynikałoby z powyższych kalkulacji. Od czasów globalnego kryzysu finansowego 2008/09 normą było, że serie nieprzerwanej wspinaczki WIG-u trwały co najwyżej 2-3 półrocza. Z drugiej strony optymista mógłby zwrócić uwagę, że przed globalnym kryzysem, w latach 2002-2007, WIG rósł nieprzerwanie przez rekordowe ... 11 połówek roku (!).

Rys2

 

Reasumując, w rynkowych statystykach dla polskich akcji po I półroczu doszukać się można porcji pozytywów na II półrocze. Oczywiście takie proste statystyki to nie wszystko, więc będziemy trzymać rękę na pulsie, jeśli chodzi również o inne aspekty obecnej sytuacji na giełdzie.


Tomasz Hońdo, CFA, Quercus TFI S.A.

tomasz.hondo@qtfi.pl
Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.

Info

Quercus TFI S.A.:

nasza misja ESG

to edukacja ekonomiczna

Barometry Qnews.pl

Zagłosuj

S&P 500 zakończy ten rok:

Wybory