Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER
Monitorowany przez nas globalny sondaż Bank of America wśród zarządzających funduszami co miesiąc wart jest uwagi, ale tym razem jego najnowsze, listopadowe wyniki to wręcz lektura obowiązkowa.
Dlaczego? Bo z deklaracji menedżerów wynika obraz wyjątkowo radykalnych ruchów w portfelach.
Po pierwsze fundusze gwałtownie rzuciły się do "kupowania" głośnej ostatnio koncepcji rotacji z sektorów korzystających na pandemii (czyli np. Tech) w kierunku sektorów i rynków mogących zyskać na wychodzeniu gospodarek z zapaści. Sondaż pokazuje potężne ruchy kapitału w kierunku małych spółek, rynków wschodzących, "value", banków i paliw oraz ogólnie akcji jako takich.
Listopadowe zmiany w portfelach deklarowane przez ankietowanych zarządzających funduszami
Szerokiej rotacji towarzyszy jednocześnie ogólny znaczny wzrost optymizmu i apetytu na ryzyko. Oto kilka faktów na ten temat:
- Średni deklarowany poziom gotówki w portfelach spadł do 4,1% - najniżej od stycznia 2018 i o krok od sygnału sprzedaży akcji wg tzw. reguły gotówkowej BofA (spadek poniżej 4%).
- W ciągu siedmiu miesięcy poziom gotówki obniżył się łącznie o 1,8 pkt. proc. - to rekordowy spadek.
- Oczekiwania odnośnie wzrostu światowej gospodarki są największe od 20. lat - 91% netto ankietowanych spodziewa się poprawy koniunktury w kolejnych 12. miesiącach.
- 84% netto ankietowanych spodziewa się wzrostu zysków spółek w kolejnych 12. mies. - to odsetek najwyższy od ... 2002 roku.
- Gwałtownie podskoczyła deklarowana przez menedżerów alokacja w akcje - 46% netto ankietowanych sygnalizuje przeważenie akcji w portfelach. Wg BofA poziomy powyżej 50% świadczyły historycznie o niebezpiecznym optymizmie (na szczycie koniunktury w styczniu 2018 odsetek wyniósł 55% netto).
W listopadowym sondażu wzięło udział 216. zarządzających funduszami o łącznych aktywach o wartości 573 mld USD.
Jak to wszystko podsumować? Zdaniem strategów Bank of America w nadchodzących tygodniach/miesiącach należy ... sprzedawać akcje, gdyż rynki są potencjalnie w fazie formowania szczytu na fali optymizmu związanego z ostatnimi wieściami dotyczącymi szczepionek na COVID-19. "Jesteśmy coraz bliżej pełni rynku byka (full bull)" - ostrzega BofA.
Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.