Globalny wskaźnik OECD - czym zaskoczył? | Qnews - Edukacyjny Portal Dla Inwestorów

newsletter

quercus

Globalny wskaźnik OECD - czym zaskoczył?

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

Teoretycznie najnowszy odczyt globalnego wskaźnika wyprzedzającego OECD (CLI) nic zasadniczo nie zmienia - wskaźnik cały czas się wspina na wyższe pułapy, co oznacza, że globalna gospodarka jest nieprzerwanie od jesieni 2022 w fazie ożywienia. A skoro towarzyszy temu równoległa wspinaczka WIG-u, to trudno tu na coś narzekać.

Rys1

 

Przysłowiowy diabeł tkwi jednak w szczegółach. Po raz kolejny (wspominaliśmy o tym w czerwcu) rewizje danych zepchnęły całą tegoroczną trajektorię wzrostu na jeszcze niższe pułapy. W porównaniu z tym, co na wykresie widzieliśmy w poprzednich miesiącach, teraz ścieżka ożywienia wyraźnie się wypłaszczyła. Najwyraźniej z najnowszych kalkulacji OECD wynika, że ożywienie na świecie jest słabsze niż się wcześniej wydawało - i to swoiste zwątpienie w siłę ożywienia stopniowo się pogłębia.

Rys2

 

Oczywiście dopóki wskaźnik idzie w górę, te rewizje nie mają tak zasadniczego znaczenia dla inwestorów (co innego, gdyby nagle okazało się, że CLI zakręcił w dół - ale takiego sygnału nie było na razie ani przed, ani po najnowszych rewizjach). Jeśli już coś ma znaczenie, to raczej fakt, że ożywienie konsekwentnie się "starzeje". Czerwiec był już 20-stym kolejnym miesiącem wspinaczki globalnego CLI. Oznacza to, że obecne ożywienie w gospodarkach jest już o 2 miesiące dłuższe od historycznej mediany, zaś zasięg zwyżki WIG-u w tym samym okresie jest z kolei nieco powyżej mediany. Z drugiej strony, maksymalna historyczna długość fazy ożywienia to 25 miesięcy - gdyby i tym razem miała ona zbliżyć się do tego najbardziej optymistycznego rezultatu, to rozciągnęłaby się jeszcze na większość drugiego półrocza.

Rys3

 

Reasumując, dobrą wiadomością płynącą z najnowszego odczytu globalnego wskaźnika wyprzedzającego OECD jest to, że ożywienie w gospodarkach nadal trwa, co jak widać, sprzyja rynkowi akcji. Jednocześnie jednak ożywienie to jest już w dość podeszłym wieku wg historycznych standardów, a jednocześnie jego siła została po raz kolejny zrewidowana w dół.


Tomasz Hońdo, CFA, Quercus TFI S.A.

tomasz.hondo@qtfi.pl
Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.

Info

Quercus TFI S.A.:

nasza misja ESG

to edukacja ekonomiczna

Barometry Qnews.pl

Zagłosuj

S&P 500 zakończy ten rok:

Wybory