Wskaźnik BofA w strefie zakupowej | Qnews - Edukacyjny Portal Dla Inwestorów

newsletter

quercus

Wskaźnik BofA w strefie zakupowej

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

"Sygnał kupna" (Buy Signal) - tak zatytułowali swój najnowszy, cotygodniowy raport analitycy Bank of America. Ten sygnał dotyczyć ma ryzykownych aktywów (np. akcji) i pochodzi od pojawiającego się co jakiś czas na naszych łamach wskaźnika BofA Bull & Bear Indicator. Właśnie zszedł on poniżej progu 2 pkt., wkraczając w umowną strefę kupna.

Rys1

 

Wskaźnik BofA oparty jest na danych dotyczących sześciu obszarów, w tym przepływów kapitału na rynku funduszy oraz tzw. szerokości rynków. Bank podaje, że historycznie, po wygenerowaniu kontrariańskiego sygnału kupna przez ten barometr, globalne akcje w kolejnych 3 miesiącach rosły przeciętnie o 7,6 proc. Pewnym problemem jest natomiast to, że już nie raz zdarzyło się, że po wejściu w strefę kupna, potem wskaźnik kontynuował spadek, aż osiągnął poziom zerowy - i na tym ekstremalnym pułapie potrafił się utrzymywać przez jakiś czas. Dokładnie z takim biegiem wydarzeń mieliśmy do czynienia na przestrzeni ubiegłego roku - wskaźnik wkroczył do strefy kupna w maju 2022, potem w czerwcu pisaliśmy o jego "wyzerowaniu", po czym wskaźnik pozostawał w okolicy tych ekstremalnie niskich wartości aż do listopada.

Rys2

 

Na szczęście analitycy BofA zamieścili też dokładne statystyki, pozwalające lepiej zorientować się w scenariuszach, jakie mogą wynikać z najnowszego sygnału kupna. Wspomniany przypadek z ub.r., gdy rynki jeszcze przez kilka miesięcy spadały mimo takiego sygnału, należał raczej do negatywnych wyjątków od normy (przypominał, co ciekawe, rok 2008). Natomiast w zdecydowanej większości przypadków zakupy globalnych akcji faktycznie opłacało się rozpocząć już po wejściu wskaźnika w strefę kupna.

Rys3

 

Reasumując, czasem - jak w ubiegłym roku - wskaźnik BofA Bull & Bear Indicator dawał zdecydowanie przedwczesne sygnały kupna. Ale statystyki podane przez BofA sugerują, że już wejście w strefę kupna było na ogół jednak dobrym momentem do rozpoczęcia akumulacji ryzykownych aktywów, np. akcji (przy czym warto było też zachować zapas "amunicji" na wypadek całkowitego wyzerowania wskaźnika).


Tomasz Hońdo, CFA, Quercus TFI S.A.

tomasz.hondo@qtfi.pl
Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.

Info

Quercus TFI S.A.:

nasza misja ESG

to edukacja ekonomiczna

Barometry Qnews.pl

Zagłosuj

Ile amerykańskich akcji w portfelu na 2025?

Wybory