Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER
Kurs dolara amerykańskiego względem PLN znalazł się w okolicy ponad 2-letniego dołka. Dlaczego? Głównie ze względu na status "bezpiecznej przystani" - dolar dynamicznie zyskuje na wartości w trakcie rynkowej zawieruchy i kryzysów (jak w marcu), natomiast powszechny apetyt na ryzyko mu raczej nie służy. Od punktu kulminacyjnego paniki na rynkach w marcu USD osłabił się już o ok. 15% (co swoją drogą pomogło notowaniom polskich akcji, które są ujemnie skorelowane z USD).
Czy na tym etapie można już powiedzieć, że dolar stał się tani (niedowartościowany)? Nasz autorski model tego nie potwierdza - w jego świetle USD nie jest już drogi (taki był w marcu), ale nie jest też tani - jest po prostu wyceniany na neutralnym, uzasadnionym poziomie.
Reasumując, po 15-proc. przecenie od marcowego szczytu dolar amerykański nie jest już przewartościowany z długoterminowego, fundamentalnego punktu widzenia. O dalszą przecenę może być już trudniej, choć za wcześnie, by mówić, że USD jest atrakcyjnie wyceniony.
Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.