Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER
Powracamy do tematu tzw. warunków finansowych (financial conditions). Okazja jest ku temu o tyle dobra, że - przynajmniej wg definicji Goldman Sachs - osiągnęły one rekordowo luźny poziom.
Trend ten działa pozytywnie m.in. na akcje na rynkach wschodzących, które są tradycyjnie mocno skorelowane z indeksem warunków finansowych.
Warto podkreślić, że owa korelacja to nie jest nowe zjawisko - utrzymuje się od wielu lat.
Patrząc na powyższy wykres można w obecnej sytuacji mieć nieco mieszane odczucia. Z jednej strony to dobrze, że warunki finansowe są luźne. Z drugiej strony pojawia się naturalne pytanie czy z tych rekordowych poziomów istnieje jeszcze w ogóle przestrzeń do dalszego rozluźnienia financial conditions? Pesymiści mogliby pójść jeszcze dalej i stwierdzić, że istnieje o wiele większa przestrzeń do zacieśnienia niż dalszego poluzowania warunków finansowych.
Ale co to właściwie są financial conditions? Wg definicji GS na indeks składa się pięć elementów, z których przytłaczające znaczenie mają dwa: (a) poziom rentowności amerykańskich 10-letnich obligacji skarbowych, (b) spread obligacji korporacyjnych, czyli premia względem rentowności skarbówek.
Wobec pierwszych prób zmiany trendu rentowności obligacji na wzrostowy akcent przesunął się przede wszystkim na drugi element, czyli spread obligacji korporacyjnych. Nie mamy co prawda dostępu do danych nt. spreadu, którymi posługuje się GS, ale przyjrzenie się bardzo zbliżonemu wskaźnikowi Bank of America pokazuje, że premia za inwestowanie w papiery firm nie jest jeszcze rekordowo niska - teoretycznie można wyobrazić sobie dalsze jej kurczenie się w sprzyjających warunkach.
Reasumując, rekordowo luźne warunki finansowe w USA to sprzyjające środowisko dla akcji na rynkach wschodzących. Trzeba jednocześnie przyznać, że w ogromnej większości "rozluźnienie" tych warunków już się odbyło. Nie oznacza to wszakże, że kontynuacja tego trendu jest niemożliwa - widzimy nadal przestrzeń do dalszego zacieśniania się spreadów na rynku obligacji korporacyjnych, które stanowią jeden z kluczowych elementów indeksu financial conditions.
Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.