Wiara w bessę mocno zmalała | Qnews - Edukacyjny Portal Dla Inwestorów

newsletter

quercus

Wiara w bessę mocno zmalała

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

Trzy miesiące temu pisaliśmy, że wg bacznie monitorowanego przez nas globalnego sondażu Bank of America zarządzający funduszami nie wierzyli w hossę. 68% netto z nich zakładało, że mamy do czynienia jedynie z korektą wzrostową w ramach bessy (bear market rally). (Co ciekawe praktycznie identyczny rezultat dała w podobnym okresie nasza własna ankieta wśród Czytelników).

Jak to często bywa, kontrariańska interpretacja opinii większości okazała się trafna, bo przez te trzy miesiące rynki akcji wbrew pesymistycznym nastrojom kontynuowały zwyżki. Indeks S&P 500 jest znów o krok od rekordu.

A teraz? Trend wzrostowy na giełdach radykalnie ocieplił zapatrywania zarządzających. Wg najnowszego, sierpniowego sondażu BofA, już tylko 35% netto menedżerów uznaje, że zwyżki trwające od czasu "korona-krachu" to jedynie korekta w ramach bessy. Z kolei 46% netto ankietowanych zakłada, że zwyżki to hossa.

W ślad za tymi zmieniającymi się poglądami idą deklarowane ruchy w portfelach. Wg sierpniowego sondażu zarządzający agresywnie zabrali się do kupowania akcji (equities), zwłaszcza spółek ze strefy euro i rynków wschodzących (EM). Jednocześnie szybko zmniejszają udział gotówki (cash) i obligacji (bonds) w portfelach.

Widać zatem, że nastroje rynkowe, które jeszcze kilka miesięcy temu były ewidentnie zbyt pesymistyczne, ulegają wyraźnemu ociepleniu. Ale czy to oznacza, że teraz dla odmiany są już zbyt ... optymistyczne?

Sprawa jest złożona. O ile tzw. pozycjonowanie w niektórych sektorach (Tech) czy też ogólnie na rynku amerykańskim (US) jest wyraźnie powyżej historycznej średniej, to jednocześnie globalne akcje jako całość (Equities) są ciągle niedoważone względem historii. Z kolei aktywa typowo defensywne - gotówka i obligacje - są nadal przeważone.

Potwierdza to również inny aspekt najnowszej ankiety - ciągle zaledwie 12% netto zarządzających deklaruje przeważenie w globalnych akcjach. Dla porównania, przed krachem było to 33% netto. "Nie uważamy, że pozycjonowanie jest niebezpiecznie bycze" - konkluduje M. Hartnett, główny strateg BofA.

Reasumując, regularnie obserwowany przez nas sondaż wśród funduszy na świecie pokazuje dalszą systematyczną poprawę nastrojów.


tomasz.hondo@quercustfi.pl

Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.

Info

Quercus TFI S.A.:

nasza misja ESG

to edukacja ekonomiczna

Barometry Qnews.pl

Zagłosuj

Ile amerykańskich akcji w portfelu na 2025?

Wybory