Złoto coraz bardziej rozpalone | Qnews - Edukacyjny Portal Dla Inwestorów

newsletter

quercus

Złoto coraz bardziej rozpalone

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

Zapomniane do niedawna złoto przeżywa znów okres świetności. Jak na razie ten rok jest najlepszy od ... dziewięciu lat.

W ostatnich miesiącach powszechnie przypomniano sobie o argumentach za obecnością szlachetnego metalu w portfelu, takich jak wielowiekowa tradycja inwestycyjna, brak korelacji z akcjami, pozytywny wpływ niskich rentowności obligacji czy też dążenia niektórych banków centralnych do większego uniezależnienia się od dolara i polityki USA.

Te argumenty wyliczaliśmy od dawna i nie ma wątpliwości, że pozostają aktualne. Sęk w tym, że zaczynają pojawiać się pierwsze sygnały każące zastanawiać się czy po okresie bardzo mocnego zachowania złoto nie wkroczyło przypadkiem w fazę "przegrzewania się".

I chodzi tu nie tylko o to, że ostatnio jeden z rynkowych "guru" wzywał do kupowania złota bez względu na cenę ("Buy gold at any level"). Bardziej skonkretyzowane sygnały silnej mody na szlachetny metal płyną z amerykańskiego rynku futures. Jeśli chodzi o pozycje w kontraktach terminowych zakwalifikowane jako spekulacyjne (podaje je komisja CFTC), to pozycje długie (nastawione na grę na wzrost ceny) osiągnęły rozmiary należące do jednych z największych w historii. Z kolei liczba krótkich pozycji zmalała drastycznie względem tego, co obserwowaliśmy w połowie 2018 roku, kiedy osiągały rekordowe rozmiary (i właśnie wtedy paradoksalnie najbardziej opłacało się kupować złoto).

Być może wykres jest jeszcze bardziej klarowny, jeśli pod uwagę weźmiemy pozycję długie netto (= liczba pozycji długich - liczba pozycji krótkich).

Reasumując, ewolucja pozycji spekulacyjnych na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy pokazuje, że złoto przeszło drogę od silnego zniechęcenia (wtedy najbardziej opłacało się rozbudowywać pozycję w tym aktywie) do silnego (choć jeszcze nie rekordowo silnego) optymizmu (który może być argumentem za stopniowym, rozważnym redukowaniem tej pozycji).

tomasz.hondo@quercustfi.pl

Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.

Info

Quercus TFI S.A.:

nasza misja ESG

to edukacja ekonomiczna

Barometry Qnews.pl

Zagłosuj

Ile amerykańskich akcji w portfelu na 2025?

Wybory