Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER
Akcje małych spółek na GPW rekordowo mocne względem WIG20 - taki wniosek nasuwa się po odświeżeniu naszego wykresu dotyczącego tzw. siły relatywnej sWIG80. Bez względu na to czy weźmiemy pod uwagę indeksy cenowe, czy też dochodowe (Total Return, z uwzględnieniem reinwestycji dywidend), współczynnik siły relatywnej sWIG80/WIG20 w październiku znalazł się na rekordowym poziomie. I wreszcie pokonał szczyt z jesieni 2016.
Jakie liczby kryją się pod tym współczynnikiem?
Tegoroczna siła relatywna małych spółek to z jednej strony efekt umiarkowanej stopy zwrotu z sWIG80, a z drugiej - w jeszcze większym stopniu - skutek bardzo słabej postawy WIG20, który przeżywa jeden z najgorszych okresów w swej historii.
Przyglądając się powyższym danym można zastanawiać się czy w przyszłym roku uda się podtrzymać wzrost siły relatywnej "maluchów". Kiedy poprzednio ich przewaga była tak znacząca (2013), w kolejnym roku to WIG20 okazał się dla odmiany lepszy.
Niemniej jedno wydaje się klarowne - w długim okresie na warszawskiej giełdzie można mówić o tzw. efekcie małych spółek, tzn. ich akcje przynoszą lepsze stopy zwrotu niż akcje dużych firm (najnowszy rekord siły relatywnej tylko to potwierdza).
Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.