Jakie okoliczności łagodzące dla negatywnego sygnału technicznego? | Qnews - Edukacyjny Portal Dla Inwestorów

newsletter

quercus

Jakie okoliczności łagodzące dla negatywnego sygnału technicznego?

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

Jak intepretować sytuację na GPW przez pryzmat naszych wykresów po relatywnie słabym na tle rynków zagranicznych wrześniu?

Wersja negatywna jest taka, że kierunek tendencji na polskim rynku akcji zmienił się na dłużej. Sugerować by to mógł przywoływany już przez nas wcześniej oscylator RSI w wersji opartej na danych miesięcznych.

Czytaj też: Ten sygnał oznaczał często koniec hossy na GPW

We wrześniu wskaźnik zszedł jeszcze kolejny kroczek niżej. W poprzednich przypadkach - w latach 2022, 2018, 2013, 2011, 2008 - takie schodzenie w dół z wysokich pułapów (z tzw. strefy wykupienia) to był dopiero początek dłuższej wędrówki na zdecydowanie niższe poziomy. Po wrześniu miesięczny RSI doszedł na razie do 63,2 pkt., podczas gdy wspomnianą wędrówkę w wymienionych przypadkach kończył dopiero - w najlepszym razie - poniżej 40 pkt.

Rys1

 

Czy - w ramach poszukiwania pozytywów - można znaleźć jakieś okoliczności łagodzące negatywny wydźwięk tych technicznych zależności?

Po pierwsze, nie zawsze takie osunięcie się miesięcznego RSI ze szczytu zapowiadało dalszy głęboki spadek. W trakcie wielkiej hossy z lat 2003-2007 dopiero trzeci tego rodzaju sygnał okazał się trafnym ostrzeżeniem.

Po drugie, polskie akcje nie funkcjonują w próżni, lecz w otoczeniu globalnym, które też warto brać pod uwagę. Ciekawostka jest taka, że we wrześniu miesięczne RSI liczone dla WIG-u i dla indeksu rynków wschodzących (MSCI EM) na nowo "spotkały się" po długotrwałej rozłące. Wskaźnik na EM dopiero zmierza w kierunku wysokich pułapów (strefy wykupienia). Nie jest to oczywiście żadna gwarancja, że pociągnie za sobą w górę jeszcze i polskie akcje, ale scenariusz taki jest możliwy. Sytuacja bez wątpienia różni się od tej z lat 2021-22, kiedy to rynki wschodzące jako pierwsze dały sygnał do odwrotu - ostatnio były one raczej z tyłu i dopiero nadrabiają zaległości.

Rys2

 

Reasumując, wrzesień był kolejnym miesiącem, na którym cieniem kładł się opisywany przez nas wcześniej negatywny sygnał techniczny. Ale globalne zależności to bez wątpienia ważna okoliczność łagodząca.


Tomasz Hońdo, CFA, Quercus TFI S.A.

tomasz.hondo@qtfi.pl
Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.

Info

Quercus TFI S.A.:

nasza misja ESG

to edukacja ekonomiczna

Barometry Qnews.pl

Zagłosuj

S&P 500 zakończy ten rok:

Wybory