Hossa ciągle dość wybiórcza | Qnews - Edukacyjny Portal Dla Inwestorów

newsletter

quercus

Hossa ciągle dość wybiórcza

Z cyklu: kreski na wykresach

Tomasz Hońdo
Starszy Analityk Quercus TFI S.A.
tomasz.hondo@quercustfi.pl

Tydzień temu na wykresie WIG narysowałem dwie równoległe kreski, czyli tzw. kanał w języku fanów analizy technicznej. Okazuje się, że koncepcja nie była najwyraźniej chybiona, bo w mijającym tygodniu dobrze zapowiadająca się zwyżka indeksu rozbiła się o mur w postaci kreski stanowiącej górną granicę kanału. Znów oddaliła się perspektywa szybkiego odrobienia strat z czerwcowego mini-krachu.

Rys. 1. WIG

WIG 

Jakże inaczej sytuacja prezentuje się na rynkach rozwiniętych, przede wszystkim w USA. Amerykański S&P500 bez większych trudności odrobił straty i poprawił historyczne rekordy.

Rys. 2. S&P 500

S&P500 

Najbardziej nurtujące inwestorów pytanie jest zapewne takie: kiedy wreszcie WIG zabierze się ostro za nadrabianie zaległości? Niestety powrotowi do formy nie sprzyjają czynniki takie, jak groźba uszczuplenia aktywów OFE (ostatnie tygodnie nie wyjaśniły nic w tej kwestii), a także sezon publikacji wyników kwartalnych/półrocznych. Wiele najważniejszych polskich spółek nie ma się obecnie czym pochwalić (w mijającym tygodniu wyniki opublikowały m.in. PKN Orlen i TPSA – w obu przypadkach doszło do znacznego pogorszenia rezultatów w II kw.). To tworzy niesprzyjającą atmosferę w porównaniu np. z USA, gdzie zyski wielu liczących się spółek biją rekordy, a analitycy podnoszą prognozy.

Z drugiej strony polski rynek zaczyna jednak zyskiwać poważnego sojusznika. Jest nim ożywienie gospodarcze. Dane makro wskazują, że II kwartał był lepszy w porównaniu z I kw. (kiedy prawdopodobnie dynamika PKB ustanowiła cykliczny dołek), zaś optymistyczne sygnały z gospodarki strefy euro sugerują, że w trwającym III kw. może być jeszcze lepiej. Trzeba też pamiętać, że rynkowi sprzyjają dotychczasowe cięcia stóp procentowych – zakładając modelowe 9-miesięczne opóźnienie, w sierpniu powinny dać o sobie znać pozytywne skutki pierwszej w cyklu obniżki stóp (z listopada ub.r.).

To właśnie tymi zachęcającymi sygnałami z gospodarki tłumaczyć można być może dość mocną postawę notowań małych i średnich spółek. Przykładowo indeks sWIG80 jest ciągle blisko czerwcowego szczytu. Łagodny przebieg korekt w przypadku tego indeksu w przeszłości był dość typowy dla długotrwałych trendów wzrostowych (czego nie da się powiedzieć o WIG20).

O tym, że na tzw. szerokim rynku mamy do czynienia z przewagą pozytywnych zjawisk, świadczy też prosta statystyka. W tabelach notowań liczba walorów ustanawiających nowe 52-tygodniowe maksima coraz bardziej przeważa nad liczbą akcji ustanawiających roczne dołki (choć w ujęciu bezwzględnym liczba nowych szczytów jest ciągle bardzo mała).

Rys. 3. Roczne maksima i minima notowań spółek z WIG20, mWIG40 i sWIG80  

Roczne maksima i minima 

Reasumując, WIG ma ciągle spore trudności z nadrabianiem zaległości względem rynków rozwiniętych. Z drugiej strony pozytywne sygnały z gospodarki Polski i strefy euro podtrzymują blisko szczytów indeksy małych i średnich spółek.  

 


Zachęcamy do zapisania się na NEWSLETTER, w którym regularnie powiadamiamy o najnowszych artykułach na qnews.pl. Wyłącznie dla osób zapisanych na NEWSLETTER: comiesięczny przegląd inspirujących wykresów.

Przypominamy też o konkursie z nagrodami - tylko do końca lipca!

Info

Quercus TFI S.A.:

nasza misja ESG

to edukacja ekonomiczna

Barometry Qnews.pl

Zagłosuj

Ile amerykańskich akcji w portfelu na 2025?

Wybory