Dorzucamy porcję akcji do Wirtualnego Portfela | Qnews - Edukacyjny Portal Dla Inwestorów

newsletter

quercus

Dorzucamy porcję akcji do Wirtualnego Portfela

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

Lada dzień miną trzy miesiące od uruchomienia Wirtualnego Portfela Qnews.pl. To był bardzo trudny okres dla polskich akcji, co przełożyło się też na ujemną stopę zwrotu z WPQ, ale dzięki temu, że część akcyjna stanowiła - zgodnie z dość ostrożnymi początkowymi założeniami - jedynie część portfela, przecena nie była aż tak dotkliwa.

Już na wstępie naszego projektu (który z natury ma mieć długoterminowy charakter) założyliśmy, że ewentualną kontynuację przeceny będziemy wykorzystywać do stopniowego powiększania pozycji w sprawdzonych historycznie funduszach z udziałem akcji. Konsekwentnie decydujemy się więc na dodanie kolejnej porcji. Powody? Przypomnijmy kilka:

  • po porównywalnych spadkach wartości jednostki QUERCUS Agresywnego w przeszłości stopy zwrotu w horyzoncie 12- i 24-miesięcznym ZAWSZE w dotychczasowej historii (sięgającej 2008 roku) były mocno dodatnie;
  • wg naszych najnowszych badań polskie akcje są (wg wskaźnika P/BV) tak tanie jak w dołku bessy w 2001 roku i nawet tańsze niż po kryzysach azjatyckim i rosyjskim na jesieni 1998; wyceny są niskie z historycznego punktu widzenia także wg analizy Goldman Sachs;
  • nastroje na GPW stały się fatalne - a to wg naszego Barometru Nastrojów Giełdowych był w przeszłości ... dobry znak, jeśli chodzi o stopy zwrotu w horyzoncie 12- i 24-miesięcznym;
  • najnowszy powód - wg wyliczeń Bank of America/Merrill Lynch, z globalnych funduszy inwestujących w Europie Zachodniej i na rynkach wschodzących (te dwie grupy rynków radziły sobie ostatnio słabo, co rzutowało także na polską giełdę) uciekło w ciągu 8. tygodni ok. 37 mld USD, co oznacza exodus kapitału największy od co najmniej siedmiu lat.

Ten sam bank przyznaje jednak, że obliczany przez niego sprawdzony w styczniu wskaźnik Bull & Bear, przy konstrukcji którego uwzględniane są właśnie m.in. napływy (odpływy) do funduszy, nie osiągnął jeszcze strefy silnego strachu, gdzie pojawiłby się sygnał kupna globalnych akcji (choć jest już do niego relatywnie blisko).

Decydujemy się więc - zgodnie z polityką stopniowego zwiększania udziału akcji wraz z ich przeceną - na zamianę jednostek QUERCUS Ochrony Kapitału o wartości 10.000 zł (ponad 10% WPQ) na jednostki QUERCUS Agresywnego. Po tej operacji struktura portfela będzie wyglądała mniej więcej tak:

Reasumując, w ramach naszego edukacyjnego projektu WPQ stopniowo zwiększamy zaangażowanie na - coraz tańszym i "wyprzedanym" - polskim rynku akcji.

tomasz.hondo@quercustfi.pl

Niniejsza analiza ma wyłącznie charakter edukacyjny i nie powinna być traktowana jako rekomendacja inwestycyjna lub informacja sugerująca określoną strategię inwestycyjną.

Info

Quercus TFI S.A.:

nasza misja ESG

to edukacja ekonomiczna

Barometry Qnews.pl

Zagłosuj

Ile amerykańskich akcji w portfelu na 2025?

Wybory