Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER
Przy okazji podsumowania stóp zwrotu za 2020 rok zwracaliśmy uwagę, że na szarym końcu zestawienia znalazł się dolar amerykański. Również 2019 rok nie był specjalnie udany dla tej kluczowej również dla innych aktywów waluty.
Po tym słabszym okresie dolar jest obecnie bardzo nielubiany przez traderów i fundusze hedgingowe. Z danych Bloomberga wynika, że tzw. pozycjonowanie na rynku kontraktów na indeks dolarowy (DXY) jest niemal rekordowo "niedźwiedzie" (do rekordu z wiosny 2011 roku brakuje już bardzo niewiele). Tzw. konsensus rynkowy zakłada zatem, że USD powinien się nadal osłabiać.
Wobec tak ekstremalnego pozycjonowania można się zastanawiać czy przypadkiem dolar nie zaskoczy ... pozytywnie w tym roku. Dużo trudniej wyrokować kiedy miałoby to nastąpić i czy dotychczasowy trend (osłabienie USD) ma jeszcze szanse na kontynuację przed takim potencjalnym punktem zwrotnym. Ale istnieje pewna wskazówka - w przeszłości często sygnałem zmiany trendu było stopniowe wycofywanie się traderów z silnie "niedźwiedziego" pozycjonowania. Na poniższym wykresie pokazujemy przykład z lat 2017-18. Z czymś takim na razie nie mamy do czynienia.
Reasumując, niemal rekordowe krótkie pozycje netto na rynku terminowym pokazują, że traderzy i fundusze hedgingowe są ekstremalnie "niedźwiedzio" nastawieni do dolara amerykańskiego. To jednak samo w sobie niekoniecznie stanowi już definitywny sygnał do rychłej zmiany trendu spadkowego USD.
Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.