Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER
Dalsze dramatyczne wydarzenia na krajowym rynku obligacji skarbowych - zbliżanie się rentowności benchmarkowych papierów 10-letnich o stałym oprocentowaniu do pułapu 9 proc. - wymagają komentarza w kontekście naszych wcześniejszych rozważań. W niedawnej szerszej analizie sygnalizowaliśmy, że historycznie obowiązywała prosta reguła - koniec cyklu podwyżek stóp procentowych w naszym kraju oznaczał koniec wzrostu rentowności obligacji, a więc koniec bessy na tym rynku. Czy zatem dalszy dynamiczny wzrost rentowności obecnie oznacza, że ta reguła przestała działać, skoro w Radzie Polityki Pieniężnej przeważają ostatnio głosy o zakończeniu cyklu podwyżek? A może jest raczej tak, że historyczna reguła wcale nie przestała działać, ale po prostu nie mieliśmy jeszcze do czynienia z faktycznym końcem podwyżek wbrew "gołębiej" komunikacji ze strony RPP?
Warto odnotować, że stawki WIBOR zaczęły ostatnio ponownie wędrować na wyższe pułapy, co oznaczałoby, że rynek zaczyna powątpiewać w to, że koniec podwyżek stóp już za nami (stawki 3-mies. i 6 mies. wspięły się na nowe tegoroczne maksima).
Niepewność dotycząca terminu zakończenia cyklu podwyżek każe poszukiwać też dodatkowych wskazówek. Jeszcze raz zerknijmy na historyczne zależności. Wcześniejsze rozważania rozbudujmy o kwestię inflacji. Po jej uwzględnieniu możemy nie tyle porzucić wspomnianą regułę, lecz ją przeformułować w następujący sposób - historycznie koniec wzrostu rentowności obligacji (a więc koniec bessy) związany był zarówno z zatrzymaniem cyklu podwyżek stóp przez RPP, jak i ze szczytem inflacji. Punkty te zaznaczyliśmy na poniższym wykresie pionowymi liniami.
Wyjątkowość obecnej sytuacji polega na tym, że stopy procentowe są o wiele niższe od inflacji, co każe postawić pod znakiem zapytania deklaracje o zakończeniu cyklu podwyżek. Patrzmy zatem na odczyty inflacji - dopiero wiarygodne sygnały jej schodzenia ze szczytu będą potwierdzeniem zmiany trendu.
Reasumując, do zatrzymania bessy na rynku obligacji o stałym oprocentowaniu potrzebne są dwa elementy: (a) koniec cyklu podwyżek stóp procentowych przez RPP, (b) definitywny szczyt inflacji. Nie ma pewności czy którykolwiek z tych dwóch warunków jest już spełniony, choć stopniowo zbliżamy się do tego momentu.
Tomasz Hońdo, CFA, Quercus TFI S.A.
Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.