Co rozpędzanie się gospodarki oznacza dla akcji? | Qnews - Edukacyjny Portal Dla Inwestorów

newsletter

quercus

Co rozpędzanie się gospodarki oznacza dla akcji?

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

Opublikowany właśnie drugi szacunek polskiego PKB za ubiegły kwartał to dobra okazja, by odświeżyć rozważania pod tytułem "giełda, a gospodarka".

PKB w IV kwartale 2023 był realnie o 1 proc. wyższy niż w analogicznym kwartale 2022 (dane niewyrównane sezonowo). To oznacza stopniowy postęp, jeśli chodzi o tempo wzrostu gospodarczego - w III kw. zmiana wyniosła 0,5 proc. r/r, a w II kw. ub.r. była ujemna (-0,6 proc. r/r). Jeśli wierzyć tzw. konsensusowi prognoz ekonomistów, w dalszej części roku gospodarka powinna nadal przyspieszać na fali rosnących wydatków konsumentów i wydatków rządowych, aż do 3,5 proc. r/r w IV kwartale 2024.

Rys1

 

Pytanie brzmi: co to wszystko oznacza dla krajowego rynku akcji? Przede wszystkim należy pamiętać o zasadzie, że giełda wyprzedza gospodarkę. Ta zasada cały czas działa - podczas gdy dno dynamiki PKB zostało osiągnięte w II kwartale 2023, to WIG dno ostatniej bessy ustanowił już w końcówce III kwartału 2022, a więc z mniej więcej 3-kwartalnym wyprzedzeniem (a w praktyce jeszcze większym, biorąc pod uwagę, że dane o PKB nie są publikowane od razu po zakończeniu danego kwartału).

W tej sytuacji należy się więc liczyć ze scenariuszem, w którym również szczyt hossy zostanie ustanowiony z wyraźnym wyprzedzeniem względem szczytu dynamiki PKB. Kiedy PKB miałby "szczytować"? Tego na razie nie wiadomo. Szacunki ekonomistów mówią na razie co najwyżej od pewnym wypłaszczeniu tempa wzrostu w I połowie 2025. Sprawdzone wskaźniki wyprzedzające koniunktury (jak ten tutaj) sygnalizują na razie ciągle przyspieszenie w gospodarkach. Niemniej warto trzymać rękę na pulsie, bo powyższy wykres przypomina jednocześnie, że WIG bywał bardzo wrażliwy na nadchodzące spowolnienie PKB - oby szybko więc nie nadeszło.

Reasumując, postępujące odbicie dynamiki PKB od dna cieszy, podobnie jak optymistyczne prognozy ekonomistów na kolejne kwartały. Pamiętajmy jednak, że krajowe akcje te pozytywne procesy w gospodarce dyskontują już od dawna.


Tomasz Hońdo, CFA, Quercus TFI S.A.

tomasz.hondo@qtfi.pl
Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.

Info

Quercus TFI S.A.:

nasza misja ESG

to edukacja ekonomiczna

Barometry Qnews.pl

Zagłosuj

S&P 500 zakończy ten rok:

Wybory