Turcja w nowym (lepszym) świetle | Qnews - Edukacyjny Portal Dla Inwestorów

newsletter

quercus

Turcja w nowym (lepszym) świetle

Tym razem spoglądamy na ubiegłorocznego outsidera rynkowego – Turcję. Dobra wiadomość jest taka, że bolesne procesy dostosowawcze są tam już mocno zaawansowane. To może zapowiadać stabilizację w tym roku, o ile nie dojdzie do pogłębienia słabości rynków wschodzących.

Zachęcamy do udziału w KONKURSIE! 

Jednym z największych negatywnych zaskoczeń minionego roku była bardzo słaba postawa tureckiego rynku akcji. Indeks BIST 100 stracił 13 proc., a denominowany w euro MSCI Turkey spadł o prawie 30 proc. (także za sprawą osłabienia liry), zachowując się znacznie gorzej od porównywalnego indeksu rynków wschodzących (-6,5 proc.).

Niewątpliwie sprawa jest skomplikowana. Turcja powszechnie jest postrzegana przez ekonomistów jako kraj szczególnie wrażliwy na przykręcanie kurka z pieniędzmi przez amerykański Fed ze względu na tradycyjnie wysoki deficyt obrotów bieżących, który finansowany jest przez kapitał zagraniczny. Do tego dochodzą waśnie polityczne (obecnie konflikt między premierem Erdoganem a tzw. Gulenistami).

Nie umniejszając znaczenia tych czynników, warto też jednak spoglądać na turecki rynek akcji przez pryzmat tego, co już się zdążyło dokonać. Tzw. procesy dostosowawcze są mocno zaawansowane. Gwałtowne osłabienie tureckiej liry w minionym roku, to ciąg dalszy trendu trwającego już od sześciu lat, który zredukował wartość tej waluty o połowę (!) względem dolara. Chociaż osłabienie waluty ma oczywiście efekty uboczne (inflacja), to pozwoliło też jednak ograniczyć problem deficytu na rachunku obrotów bieżących. Podczas gdy w kwietniu ub.r. przekraczał on 8 mld USD, to w listopadzie był już o połowę mniejszy. Innymi słowy bolesna terapia rozpoczęła się w Turcji na długo, zanim amerykański Fed ogłosił ograniczanie QE, którego tak boją się rynki.

Jeśli chodzi zaś o turecki rynek akcji, to sytuacja staje się klarowniejsza, jeśli przyjrzymy się 12-miesięcznej dynamice BIST 100.

Rys. 1. Indeks BIST 100 (skala prawa) i jego 12-miesięczne zmiany (sk. lewa)

Dynamika tureckiego indeksu 

O ile w maju ub.r. dynamika przekraczała +50 proc., to na koniec grudnia znalazła się na poziomie -13 proc. Dla porównania, tylko na nieco niższym poziomie (-22 proc.) zakończył się poprzedni cykl spadkowy (XII 2011). W ostatnich dziesięciu latach dużo głębszy był jedynie cykl w 2008 r. (-53 proc.), ale trudno zakładać, że obecnie w skali globalnej mamy do czynienia z podobną co wtedy sytuacją. Na to wszystko nakładają się relatywnie niskie wskaźniki tureckich akcji, które wyceniane są średnio na niespełna 9-krotność zysków prognozowanych na ten rok.

Na sytuację w Turcji można spojrzeć jeszcze w inny sposób – przez pryzmat więzi łączących giełdę w Stambule z innymi rynkami wschodzącymi. Poniższy wykres pokazuje specyficzne, powtarzające się regularnie zjawisko polegające na tym, że turecki indeks co pewien czas rośnie dużo gwałtowniej niż rynki wschodzące jako całość, po czym w momencie korekty/bessy na emerging markets zaczyna sobie zdawać sprawę ze swych ekscesów i w równie gwałtowny sposób powraca do więzi z tymi rynkami. Ostatnie dwa lata przyniosły powtórkę takiego schematu. Dobra wiadomość jest taka, że stan równowagi został już przywrócony, co sugerowałoby stabilizację sytuacji w Turcji (o ile teraz nie osłabną nagle jeszcze bardziej rynki wschodzące). W takim kontekście obecny konflikt polityczny w Stambule można by odczytywać jedynie jako tło, a nie głównego sprawcę procesów dostosowawczych.

Rys. 2. MSCI Turkey w porównaniu z MSCI Emerging Markets

Indeksy MSCI 

Reasumując, nie ma co prawda gwarancji, że okres słabości tureckiego rynku akcji dobiega już końca, ale pod wieloma względami procesy dostosowawcze w tym kraju są mocno zaawansowane.

tomasz.hondo@quercustfi.pl

 


Zachęcamy do zapisania się na NEWSLETTER. Wyłącznie dla subskrybentów: comiesięczny przegląd strategii inwestycyjnych.

Info

Quercus TFI S.A.:

nasza misja ESG

to edukacja ekonomiczna

Barometry Qnews.pl

Zagłosuj

S&P 500 zakończy ten rok:

Wybory