szukaj

napisz do nas Zamknij

Prosimy wpisać swoje dane, odezwiemy się do Państwa w najbliższym czasie.

Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI
WARSZTAT INWESTORA

28-10-2015

Ożywienie w Eurolandzie co najmniej do III kw. 2016 r.?

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na NEWSLETTER

We wtorek poznaliśmy najnowsze dane na temat zmian podaży pieniądza w strefie euro. Nas najbardziej interesuje tradycyjnie tzw. agregat M1, czyli suma najpłynniejszych zasobów pieniądza (gotówka w obiegu + depozyty na żądanie).

We wrześniu M1 było o 11,7% większe niż przed rokiem. Praktycznie tyle samo (11,8%) wyniósł średni wzrost w całym III kwartale. Pod tym względem to najlepszy kwartał od ponad pięciu lat.

Zmiany M1 są interesujące przede wszystkim dlatego, że historycznie były dobrym prognostykiem dla całej gospodarki Eurolandu (wg jednej z teorii szybszy wzrost płynnych zasobów pieniądza to oznaka, że firmy i konsumenci szykują się do większych zakupów). Z ok. rocznym wyprzedzeniem podpowiadały czy na horyzoncie widać ożywienie, czy raczej spowolnienie.

Biorąc to pod uwagę należałoby oczekiwać, że obecne ożywienie w Eurolandzie potrwa co najmniej do III kwartału 2016 roku, co teoretycznie stwarza dobre warunki dla inwestycji w akcje. Co ciekawe, taka perspektywa wcale nie przeszkadza szefowi EBC Mario Draghiemu w zapowiadaniu jeszcze luźniejszej polityki monetarnej. Argumentem za tym mają być czynniki zewnętrzne (Chiny i surowce), podczas gdy koniunkturę w samym Eurolandzie Draghi ocenia pozytywnie ("popyt wewnętrzny pozostaje prężny").

tomasz.hondo@quercustfi.pl

Wszystkie wiadomości

INFO

ZAGŁOSUJ

Recesja w globalnej gospodarce wywołana przez pandemię:

© 2007-2013 Quercus TFI S.A.

Wykonanie: VOBACOM

Polityka plików cookies

Nota prawna