Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER
W poszukiwaniach odpowiedzi na pytanie o przyczyny słabości akcji małych spółek na GPW jeden z tropów prowadzi do parametru przez ekonomistów zwanego podażą pieniądza (ang. money supply, często stosowany symbol: M). Podaż pieniądza, to nic innego jak całkowita wartość aktywów pieniężnych w gospodarce.
Na dłuższą metę podaż pieniądza rośnie...
M1 = gotówka w obiegu + depozyty bieżące gospodarstw domowych, firm, samorządów itp.
... choć w średnim terminie tempo tego przyrostu potrafi ulegać cyklicznym wahaniom. Nie po raz pierwszy zauważamy, że te z pozoru nieistotne wahnięcia mają kolosalny wpływ na koniunkturę na szerokim rynku akcji GPW, w szczególności na indeks sWIG80.
Zauważmy, że tempo przyrostu M1 maleje stopniowo od początku 2017 roku - i ten fakt zbiega się w czasie z okresem słabości sWIG80. To co jest nietypowe tym razem, to fakt, że dynamika indeksu małych spółek jest dużo gorsza niż powinna być, gdyby w grę wchodziło jedynie tempo zmian podaży pieniądza (co należy wiązać z innymi czynnikami).
Pocieszające jest to, że - jeśli próbować wygładzić dane o M1 za pomocą różnych średnich - widać już pewną stabilizację w ostatnich miesiącach (ale uwaga - dane nie obejmują jeszcze września). Czyżby pierwszy pozytywny sygnał?
Najnowsze dane o podaży pieniądza (za wrzesień) poznamy pod koniec miesiąca.
Niniejsza analiza ma wyłącznie charakter edukacyjny i nie powinna być traktowana jako rekomendacja inwestycyjna lub informacja sugerująca określoną strategię inwestycyjną.