ISM najniżej od 14 miesięcy | Qnews - Edukacyjny Portal Dla Inwestorów

newsletter

quercus

ISM najniżej od 14 miesięcy

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

Najnowsze dane na temat wskaźnika koniunktury w amerykańskim przemyśle ISM Manufacturing rzucają nowe światło na okoliczności styczniowej wyprzedaży na Wall Street. Zgodnie z naszymi wcześniejszymi przypuszczeniami styczniowy spadek 12-miesięcznej zmiany S&P 500 do poziomu najniższego od 12. miesięcy perfekcyjnie komponuje się ze spadkiem ISM do 57,6 pkt., co jest poziomem najniższym od 14. miesięcy. Ewidentnie stopniowe schodzenie dynamiki S&P 500 z ultra wysokich wartości odnotowanych na przestrzeni 2021 roku ma związek z dyskontowaniem opadania ISM.

Na powyższym wykresie można dostrzec zarówno pewne negatywne, jak i pozytywne aspekty.

Dobrą wiadomością jest to, że ISM mimo postępującego spadku i tak ciągle jest relatywnie wysoko powyżej granicy 50 pkt., co oznacza, że mamy do czynienia na razie tylko z przyhamowywaniem tempa (dynamiki) wzrostu gospodarczego, zaś do recesji (ISM

Gorsza wiadomość jest z kolei taka, że kiedy w poprzednich podobnych epizodach historycznych ISM zaliczył podobne osunięcie się ze szczytu, potem w ostatecznym rozrachunku za każdym razem (2012, 2015, 2019) lądował przynajmniej na chwilę poniżej granicy 50 pkt., co w efekcie spychało 12-miesięczną dynamikę S&P 500 poniżej zera. Pocieszające, że raczej nie działo się to z dnia na dzień, lecz był to proces rozłożony w czasie.

Na marginesie warto zacząć się zastanawiać jaki wpływ może mieć osuwanie się ISM na nastawienie Rezerwy Federalnej, które w styczniu dryfowało w stronę jeszcze bardziej "jastrzębią" (rynek oczekuje pięciu podwyżek stóp procentowych do końca tego roku). Czy spowolnienie powstrzyma Fed przed zaostrzaniem polityki monetarnej? Zapewne tak, ale naszym zdaniem dopiero w momencie, gdyby ISM spadł jeszcze sporo niżej z obecnych poziomów, przy których na razie można mówić o lekkiej zadyszce.

Reasumując, styczniowy spadek bacznie obserwowanego ISM Manufacturing do poziomu najniższego od 14. miesięcy z jednej strony sygnalizuje postępujące spowolnienie gospodarcze (na razie relatywnie lekkie), a z drugiej tłumaczy słąby początek roku na Wall Street. Miejmy nadzieję, że dojście ISM do granicy 50 pkt. zgodnie z historycznym wzorcem będzie się odbywało nie w sposób błyskawiczny, lecz raczej bardziej rozłożony w czasie, pozwalający na odreagowania na giełdach takie jak to w ostatnich dniach.


tomasz.hondo@quercustfi.pl

Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.

Info

Quercus TFI S.A.:

nasza misja ESG

to edukacja ekonomiczna

Barometry Qnews.pl

Zagłosuj

Ile amerykańskich akcji w portfelu na 2025?

Wybory