szukaj

napisz do nas Zamknij

Prosimy wpisać swoje dane, odezwiemy się do Państwa w najbliższym czasie.

Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI
TRENDY I TENDENCJE

16-06-2017

Czas na ilościowe ... zacieśnianie

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

Amerykańska Rezerwa Federalna nie zaskoczyła - w górę poszły stopy procentowe. Analitycy i inwestorzy wyczekiwali jednak także wskazówek na temat przyszłych losów aktywów (obligacji) skupionych wcześniej przez lata w ramach QE (Quantitative Easing - luzowanie ilościowe). Od pewnego czasu coraz więcej mówi się na temat operacji odwrotnej do QE, czyli QT (Quantitative Tightening - ilościowe "zacieśnianie"). Po raz pierwszy władze monetarne pod wodzą Janet Yellen ujawniły w tak szczegółowy sposób harmonogram QT. "Odchudzanie" wartego prawie 4,5 bln USD bilansu ma nastąpić poprzez ograniczanie reinwestycji wpływów z wykupywanych papierów. Na razie jest tak, że kiedy Fed inkasuje pieniądze z wygasającej obligacji, szybko reinwestuje je w kolejny papier. To ma zostać jednak ograniczone. Ustalone zostały progi, poniżej których wpływy nie będą już reinwestowane.

W najbliższej przyszłości postaramy się o symulację tego w jaki sposób może do wpłynąć na wielkość bilansu Fedu. Na razie widać, że QT ma zostać przeprowadzone w sposób stopniowy i ostrożny. Gorsza wiadomość jest taka, że operacja ma ruszyć już w tym roku, o ile pozwolą na to dane z gospodarki.

Jakie znaczenie QT może mieć dla rynków? Intuicyjnie - negatywne, skoro wcześniej QE przypisywano powszechnie bardzo pozytywny wpływ. Przez kilka lat S&P500 zdawał się kroczyć po ścieżce dokładnie wytyczonej przez przyrost sumy bilansowej Fedu (a ta rosła wraz ze skupem obligacji).

Od kilkunastu miesięcy ta korelacja jednak znika. Pesymiści twierdzą, że to zły znak, mający świadczyć o oderwaniu cen akcji od realiów i nieuchronnie zapowiadający krach. My jesteśmy jednak dalecy od takiej diagnozy. Dlaczego? Po pierwsze przed 2008 rokiem suma bilansowa stała w miejscu (tak jak teraz), a akcje drożały przez wiele lat - to świadczy o tym, że korelacja z lat 2009-2014 była zjawiskiem raczej tymczasowym, niż typowym. Po drugie ważniejsza na dłuższą metę jest korelacja cen akcji z zyskami spółek, a tu mamy ostatnio pozytywne sygnały.

Niemniej trzeba przyznać, że QT będzie takim samym eksperymentem, jak QE, więc trudno jednoznacznie przewidzieć skutki. Wydaje się jednak, że Fed nie ma powodu, by przeprowadzić QT w sposób gwałtowny (to byłby najgorszy scenariusz) i będzie prawdopodobnie postępował bardzo ostrożnie.

tomasz.hondo@quercustfi.pl

Wszystkie wiadomości

INFO

ZAGŁOSUJ

W ramach portfela warto teraz dokupić:

© 2007-2013 Quercus TFI S.A.

Wykonanie: VOBACOM

Polityka plików cookies

Nota prawna