Ceny miedzi w odwrocie. Co z rynkami wschodzącymi? | Qnews - Edukacyjny Portal Dla Inwestorów

newsletter

quercus

Ceny miedzi w odwrocie. Co z rynkami wschodzącymi?

Jednym z najważniejszych wydarzeń ostatnich tygodni na rynkach surowcowych jest dalsza przecena miedzi. Notowania tego ważnego metalu przemysłowego naruszyły silne wsparcie na poziomie dołków z czerwca 2013 i jesieni 2011, w efekcie czego znalazły się najniżej od połowy 2010 r. Z punktu widzenia analizy technicznej nie wygląda to dobrze. Niedźwiedzie szykują się pewnie do gry pod trwalsze umocnienie się trendu spadkowego, choć na krótką metę widać pewne oznaki wyprzedania rynku, które stwarzają okazję do odreagowania.

Rys. 1. Notowania kontraktów terminowych na miedź (centy/funt wagi)

Notowania miedzi 

Analitycy źródeł słabości miedzi szukają głównie w Chinach, które przez lata boomu inwestycyjnego ugruntowały sobie pozycję największego odbiorcy metalu. Teraz jednak chińska gospodarka konsekwentnie przechodzi fazę spowolnienia. Na to nakłada się specyficzna rola, jaką miedź odgrywa w tamtejszym systemie finansowym. Chodzi o praktykę stosowania miedzi jako zabezpieczenia kredytów dla firm. Niedawny przypadek niewypłacalności jednej ze spółek na lokalnym rynku obligacji wywołał obawy, że chiński rząd wycofuje się z polityki ratowania mocno zadłużonych firm, a to oznaczać może kolejne problemy z obsługą długów korporacyjnych. Fala bankructw mogłaby z kolei doprowadzić do licytacji zabezpieczeń w postaci zapasów miedzi. Jednocześnie spadek cen tego metalu oznacza obniżanie się wartości zabezpieczeń, co może jeszcze dodatkowo pogorszyć sytuację mocno zadłużonych firm.

Nie wszyscy analitycy zgadzają się z takim negatywnym scenariuszem, niemniej nowe minima na rynku miedzi są faktem. Z pewnością nie poprawia to klimatu inwestycyjnego wokół szeroko pojętych rynków wschodzących (nie tylko Chin). Indeks MSCI Emerging Markets w odróżnieniu od skorelowanej z nim miedzi nie wybił się co prawda w dół z kilkuletniego trendu bocznego, ale czynników ryzyka nie brakuje. Wygaszanie QE (w środę Fed ogłosił zmniejszenie skupu aktywów o kolejne 10 mld USD) i wzrost ryzyka politycznego w związku z sytuacją na Ukrainie – wszystko to nie sprzyja szybkiemu powrotowi rynków wschodzących do łask.

Rys. 2. Indeks MSCI Emerging Markets

Indeks rynków wschodzących 

 

Reasumując, z jednej strony tańsza miedź (i część innych surowców przemysłowych) to wiadomość dobra dla światowego przemysłu przetwórczego. Z drugiej strony miedź nie bez przyczyny nazywana bywa "profesorem ekonomii", tak więc wysyłane przez nią sygnały świadczyć mogą o czynnikach ryzyka dla pozytywnych scenariuszy na ten rok, szczególnie w przypadku rynków wschodzących.

 

tomasz.hondo@quercustfi.pl  


 Zapisz się na nasz NEWSLETTER:

> codzienne powiadomienia o nowych analizach

> komentarze bieżące nt. istotnych zjawisk na giełdzie i w gospodarce.

Co wyróżnia nasze analizy:

> nie tyle opisujemy fakty, co poszukujemy sprawdzonych zależności

> czerpiemy natchnienie z historii, ale koncentrujemy się na przyszłości.

Info

Quercus TFI S.A.:

nasza misja ESG

to edukacja ekonomiczna

Barometry Qnews.pl

Zagłosuj

S&P 500 zakończy ten rok:

Wybory