Część obligacji z największą w tym roku zadyszką | Qnews - Edukacyjny Portal Dla Inwestorów

newsletter

quercus

Część obligacji z największą w tym roku zadyszką

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

Część polskiego rynku obligacji skarbowych przeżywa dawno niewidzianą korektę. Indeks TBSP, gromadzący obligacje stałoprocentowe, od szczytu z końca września spadł do środy o prawie 2 proc., wędrując do poziomu najniższego od końcówki lipca. Takie rozmiary korekty są większe niż w trakcie poprzedniej tegorocznej przeceny, zakończonej w kwietniu.

Podkreślmy jednocześnie, że październikowe zawirowania dotyczą tylko tego segmentu rynku długu, bo np. obligacje zmiennoprocentowe radzą sobie cały czas bardzo dobrze, a stopa zwrotu z ich indeksu, liczona od początku roku, zbliża się do 6 proc.

Rys1

 

Skąd największa w tym roku zadyszka "stałokuponówek"? Powody są dwa - jeden to analogiczny ruch na tzw. rynkach bazowych. Analogiczne obligacje w USA też uległy przecenie pod wpływem korekty oczekiwań rynkowych odnośnie wielkości obniżek stóp procentowych (wcześniej spodziewano się ich więcej). Drugi powód - rodzimym obligacjom, podobnie jak akcjom, dał się we znaki wzrost obaw geopolitycznych w związku z niejasnymi implikacjami nadchodzących wyborów prezydenckich w USA.

Ale jest też dobra wiadomość. Spadek cen obligacji oznacza wzrost średniego dyskonta względem wartości nominalnej. Wg naszych obliczeń, w przypadku całego indeksu TBSP średni kurs obligacji spadł w październiku do 96,3 do 94,4 proc. wartości nominalnej (czyli wartości wykupu). To pogłębienie dyskonta automatycznie oznacza wzrost rentowności do wykupu (yield to maturity). Ta podskoczyła (wg stanu na środę) do 5,2 proc. Rentowność najdłuższych, 10-letnich papierów urosła nawet powyżej 5,8 proc.

Rys2

 

Reasumując, październik przynosi największe w tym roku zawirowania na rynku krajowych obligacji stałoprocentowych. Ale spadek cen ma też drugą, bardziej pozytywną stronę przysłowiowego medalu - rentowności obligacji stały się bardziej atrakcyjne.


Tomasz Hońdo, CFA, Quercus TFI S.A.

tomasz.hondo@qtfi.pl
Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.

Info

Quercus TFI S.A.:

nasza misja ESG

to edukacja ekonomiczna

Barometry Qnews.pl

Zagłosuj

Ile amerykańskich akcji w portfelu na 2025?

Wybory