Optymistyczny scenariusz Fedu - czy się zrealizuje? | Qnews - Edukacyjny Portal Dla Inwestorów

newsletter

quercus

Optymistyczny scenariusz Fedu - czy się zrealizuje?

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

Amerykański Fed rozpoczął cykl łagodzenia polityki monetarnej jednak od mocnego akcentu, obniżając stopy procentowe o 50 punktów bazowych (do 4,75-5,0 proc.).

Duża obniżka na początek to jeszcze nie wszystko. Członkowie władz monetarnych wyraźnie przesunęli też w dół swoje projekcje poziomu stóp na ten i przyszły rok. Do końca 2025 stopa Fedu ma zejść w dół jeszcze łącznie o 150 pb (już względem obecnego, obniżonego poziomu).

Rys1

 

Jeszcze niedawno tak agresywne rozpoczęcie cyklu obniżek mogłoby zostać przez rynki odebrane jako pewien rodzaju szok, być może wyraz obaw przed recesją. 50-punktowe cięcie budzić też może negatywne skojarzenia (poprzednio z tak hucznym rozpoczęciem cyklu mieliśmy do czynienia we wrześniu 2007). Obecnie pierwsza reakcja rynkowa okazała się dość spokojna, a nawet lekko optymistyczna (zobaczymy w którym kierunku potoczy się w kolejnych dniach), zapewne dlatego, że - jak pisaliśmy wczoraj - w ostatnich dniach zaczęto coraz bardziej oczekiwać większej obniżki.

W jaki sposób bank centralny uzasadnił coraz bardziej "gołębi" przekaz?

Przede wszystkim takim uzasadnieniem ma być szybsze niż wcześniej zakładano schodzenie w dół wskaźnika inflacji.

Rys1

 

Drugim argumentem jest większy niż wcześniej prognozowano wzrost bezrobocia, aczkolwiek można odnieść wrażenie, że Fed nie chce nadmiernie akcentować tej tendencji. Najnowsza projekcja stopy bezrobocia co prawda jest położona wyżej niż czerwcowa, ale po chwilowym wzroście bezrobocie ma się szybko ustabilizować. Obecny poziom Fed określił w komunikacie jako "zdrowy".

Rys3

 

Krótko mówiąc, z projekcji Fedu wynika dość "sielankowa" wizja gospodarki - inflacja ma się szybciej znormalizować, czemu towarzyszyć ma tylko lekko podwyższone bezrobocie. Trzymajmy kciuki za realizację takiego scenariusza, który byłby pożądany i dla rynków akcji, i obligacji, jednak bacznie też obserwujmy, czy nie będą pojawiały się zagrożenia dla jego realizacji (np. w postaci szybszego niż się zakłada wzrostu stopy bezrobocia).


Tomasz Hońdo, CFA, Quercus TFI S.A.

tomasz.hondo@qtfi.pl
Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.

Info

Quercus TFI S.A.:

nasza misja ESG

to edukacja ekonomiczna

Barometry Qnews.pl

Zagłosuj

Ile amerykańskich akcji w portfelu na 2025?

Wybory