Listopad zatrzymał wzrost bezrobocia w USA | Qnews - Edukacyjny Portal Dla Inwestorów

newsletter

quercus

Listopad zatrzymał wzrost bezrobocia w USA

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

Rozważania na temat potencjalnej recesji w USA, spowodowanej przez agresywne podwyżki stóp procentowych, praktycznie nieustannie towarzyszą inwestorom od wielu miesięcy. To kwestia bardzo istotna zarówno dla akcji, dla których recesja zwykle była negatywna (przynosząc spadek zysków spółek), jak i dla obligacji, dla których z kolei była zazwyczaj pozytywna (przynosząc spadek stóp procentowych).

Upływający rok 2023 okazał się o tyle lepszy od wcześniejszych, powszechnie pesymistycznych oczekiwań, że nie przyniósł silnego wzrostu bezrobocia, utożsamianego często właśnie z recesją. Wskaźniki bezrobocia zaczęły faktycznie odbijać od dna, ale, wbrew obawom, nie jest to - przynajmniej na razie - silny wzrost, lecz raczej trend "pełzający". O ile jeszcze w październiku stopa bezrobocia wspięła się na 21-miesięczne maksimum, to w listopadzie cofnęła się do poziomu najniższego od lipca. Analogicznie, continuing jobless claims, czyli podawana co tydzień liczba osób odnawiających zasiłek dla bezrobotnych, właśnie cofnęła się poniżej pokonanego wcześniej kwietniowego szczytu.

Rys1

 

Jak stwierdzić, w którym momencie wzrost stopy bezrobocia mógłby przerodzić się w recesję? Jednym z popularnych sposobów jest tzw. Sahm rule, czyli reguła (kryterium) stworzona przez ekonomistkę Fedu Claudię Sahm. Zakłada ona, że sygnałem recesji jest sytuacja, w której 3-miesięczna średnia krocząca ze stopy bezrobocia rośnie powyżej 12-miesięcznego minimum tej stopy, powiększonego o 0,5 pkt. proc. Jakkolwiek reguła ta wydaje się dość zawiła, to jednak dość dobrze sprawdzała się jako "szybki" sygnał recesji (bo o oficjalnym terminie rozpoczęcia recesji dowiedzieć się można dopiero po wielu miesiącach, po decyzji instytutu NBER - wtedy jest już jednak za późno na jakiekolwiek ruchy inwestycyjne).

Rys2

 

Przez większość tego roku konsekwentnie zmniejszał się dystans do recesyjnego sygnału, aczkolwiek nie został on jeszcze, wbrew wcześniejszym obawom, wygenerowany. W listopadzie ten dystans nawet nieco się dla odmiany powiększył. Ale regułę tę będziemy cały czas obserwować.

Reasumując, wbrew obawom, kończący się 2023 rok nie przyniósł na szczęście recesji w USA, aczkolwiek można mówić o "pełzającym" trendzie zbliżania się stopy bezrobocia do recesyjnego sygnału - sytuacja będzie wymagała obserwacji w nadchodzącym 2024 roku.


Tomasz Hońdo, CFA, Quercus TFI S.A.

tomasz.hondo@qtfi.pl
Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.

Info

Quercus TFI S.A.:

nasza misja ESG

to edukacja ekonomiczna

Barometry Qnews.pl

Zagłosuj

Ile amerykańskich akcji w portfelu na 2025?

Wybory