Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER
Jak wygląda bilans I kwartału na rynkach finansowych? Ogólnie w naszym podsumowaniu stóp zwrotu zdecydowanie przeważa przysłowiowa zieleń. W kontekście problematycznego otoczenia makroekonomicznego, o którym wspominamy w naszych analizach, można mówić o sporych pozytywnych zaskoczeniach.
O ile jeszcze krajowy indeks WIG20 w I kwartale wyraźnie rozczarował (tym bardziej, że osłabił się dolar, z którym WIG20 jest historycznie powiązany ujemną korelacją), to o honor GPW dzielnie walczyły indeksy małych i średnich spółek. Uwagę zwraca szczególnie kojarzony z małymi firmami sWIG80, który wypracował stopę zwrotu bliską 16,5 proc. (w ujęciu dochodowym, czyli z uwzględnieniem dywidend). To drugi kolejny kwartał z dwucyfrową stopą zwrotu, a zarazem najlepszy od II kw. 2020, gdy rynki akcji wychodziły z pandemicznego załamania.
Walkę o podium krajowy indeks małych spółek o włos tylko przegrał z amerykańskim Nasdaq Composite, który co ciekawe spisał się wyraźnie lepiej niż główny indeks Wall Street, czyli S&P 500. Technologicznemu benchmarkowi pomagały m.in. oczekiwania szybszego zakończenia cyklu podwyżek stóp w USA (akcje spółek technologicznych uznaje się za bardziej wrażliwe na zmiany kosztu pieniądza). Świetny I kwartał br. to również odreagowywanie poprzednich czterech kwartałów spadków.
Obu liderom rankingu stóp zwrotu w I kw. przyjrzymy się bliżej w jednej z kolejnych analiz.
Warto też odnotować, że miniony kwartał przyniósł solidne zyski ze złota oraz obligacji skarbowych.
Reasumując, I kwartał na rynkach przyniósł pozytywną odmianę względem trudnego 2022 roku. Wyraźnie in plus zaskoczyły akcje krajowych małych spółek oraz technologiczny Nasdaq za oceanem.
Tomasz Hońdo, CFA, Quercus TFI S.A.