Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER
Z najnowszych, comiesięcznych danych Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami (IZFiA) wyłowić można ciekawe trendy, jeśli chodzi o przepływy kapitału w poszczególnych grupach funduszy inwestycyjnych.
W największym stopniu naszą uwagę przykuły dane dotyczące segmentu funduszy dłużnych. Pokazane na poniższym wykresie 12-miesięczne saldo wpłat i umorzeń (ostatnia kolumna w powyższej tabeli) w tzw. funduszach dłużnych długoterminowych po okresie stagnacji po raz pierwszy wyraźnie podskoczyło w górę. Co prawda cały czas jest mocno ujemne, ale też radykalnie zaczyna się poprawiać.
Czyżby ten sygnał oznaczał odwracanie się całego trendu spadkowego, z jakim mieliśmy do czynienia od maja 2021 roku?
W rozbiciu na poszczególne podkategorie okazuje się, że poprawa całokształtu to dzieło przede wszystkim funduszy dłużnych uniwersalnych, zaś najsłabszym ogniwem pozostają na razie fundusze obligacji korporacyjnych.
A co z funduszami zorientowanymi przynajmniej częściowo na rynek akcji? Szukając pozytywów można wskazać na próby ustabilizowania odpływów z tzw. funduszy mieszanych po długotrwałym trendzie spadkowym. Takiego sygnału nie widać natomiast jeszcze w przypadku funduszy czysto akcyjnych (historycznie 12-miesięczno saldo potrafiło w dołkach koniunktury zejść jeszcze niżej). Cały czas stabilizatorem rynku akcji pozostają fundusze zdefiniowanej daty (czyli głównie PPK).
Reasumując, w najnowszych danych IZFA dopatrzyć się można oznak odwracania się długotrwałego, negatywnego trendu w przypadku funduszy dłużnych. Pierwsze (na razie dość nieśmiałe) próby stabilizacji widać też w funduszach mieszanych.
Tomasz Hońdo, CFA, Quercus TFI S.A.
Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.