Pozytywny trend w funduszach dłużnych | Qnews - Edukacyjny Portal Dla Inwestorów

newsletter

quercus

Pozytywny trend w funduszach dłużnych

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

Najnowsze dane Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami to okazja, by odświeżyć diagnozę tendencji w przepływach kapitału na polskim rynku funduszy inwestycyjnych.

Zacznijmy od pozytywów. Umacnia się trend, o którym pisaliśmy już w poprzednich miesiącach - 12-miesięczne saldo wpłat i umorzeń netto w funduszach obligacji skarbowych oraz uniwersalnych dłużnych (w których portfelach również dominują "skarbówki") systematycznie się poprawia. To pozytywny sygnał na przyszłość.

Obrazowi całego rynku obligacji przeszkadza na razie głównie natomiast sytuacja w funduszach długu korporacyjnego (obligacji firm), gdzie widać ciągle ostrą tendencję spadkową. Pocieszający może być fakt, że 12-miesięczne saldo jest już nieopodal poziomów, przy których zatrzymał się poprzedni podobny exodus kapitałow, w okresie po wybuchu pandemii.

A co z akcjami? Tutaj mamy kilka dość sprzecznych sygnałów. Z jednej strony dobrze, że:

  • napływy do funduszy PPK są na stabilnym poziomie, co może wpływać na stabilizację sytuacji na GPW (PPK część aktywów muszą ustawowo utrzymywać w polskich akcjach);
  • odpływy netto z funduszy mieszanych (które również część portfeli mają w akcjach) są już na tak głębokim minusie, że potencjalnie mógłby być to kontrariański sygnał świadczący o nadmiernym schłodzeniu nastrojów.

Do tego obrazu ciągle nie pasują jednak dane o napływach netto z funduszy czysto akcyjnych, które w ujęciu 12-miesięcznym dopiero spadły pod kreskę. W latach 2019-20 kształtowaniu się dołków koniunktury towarzyszyły tymczasem mocno ujemne wartości tego wskaźnika. Trzeba przy tym zastrzec, że dane te dotyczą zarówno funduszy akcji nie tylko polskich, ale też (a nawet przede wszystkim) zagranicznych.

Reasumując, w najnowszych danych z polskiego rynku funduszy inwestycyjnych dopatrzyć się można kontynuacji pozytywnej tendencji w segmencie funduszy obligacji skarbowych i uniwersalnych. Mniej jednoznaczne są trendy w przypadku funduszy z udziałem akcji.


Tomasz Hońdo, CFA, Quercus TFI S.A.

Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.

Info

Quercus TFI S.A.:

nasza misja ESG

to edukacja ekonomiczna

Barometry Qnews.pl

Zagłosuj

Ile amerykańskich akcji w portfelu na 2025?

Wybory